Browse through our Interesting Nodes on the European Union (EU) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923)

The Hellenic Radio (ERA): News in Greek, 03-05-17

The Hellenic Radio (ERA): News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

• [04] Πέθανε ο δημοσιογράφος - συγγραφέας Λουίτζι Πίντορ

[01] Βόλεϊ (Παγκόσμιο League): Ελλάδα-Ιαπωνία 3-1

17/5/2003 10:55:00 μμ

Φωτο αρχείου

Την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια, με αντίπαλο την Ιαπωνία, πέτυχε το Σάββατο η Εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών για το φετινό Παγκόσμιο League. Οι παίκτες του Στέλιου Προσαλίκα επικράτησαν εύκολα με 3-1 στον δεύτερο αγώνα της διοργάνωσης που διεξήχθη στο "Φίλιππος Αμοιρίδης" της Ξάνθης και έκαναν το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στην διοργάνωση. Την Παρασκευή η Εθνική κέρδισε της Ιαπωνία με 3-0 σετ. Τα σετ: 25-20, 25-17, 22-25, 25-16

[02] Μπάσκετ (Α1 ανδρών): Περιστέρι-Μακεδονικός 92-75

17/5/2003 9:53:00 μμ

Το πιο σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της έκτης θέσης στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 έκανε το Σάββατο το Περιστέρι. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη νίκησε 92-75 τον Μακεδονικό στο κλειστό "Ανδρέας Παπανδρέου", στο πλαίσιο της 25ης και προτελευταίας αγωνιστικής, και "αγκάλιασε" μια θέση στην εξάδα. Τα δεκάλεπτα: 24-18, 50-39, 62-60, 92-75. Αυτή τη φορά οι Περιστεριώτες ξεδίπλωσαν και τις επιθετικές αρετές τους, αφού κατάφεραν να πετύχουν 50 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Από την αρχή οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα, ενώ άρχισαν να δημιουργούν διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Με πρωταγωνιστές τους Στιούαρτ, Γιοβανόφσκι, το Περιστέρι ξέφυγε 45-32 στο 17΄ και 50-35 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με 50-39.

Όμως, ο επιθετικός οίστρος της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη κράτησε μόνο 20 λεπτά.

Στη συνέχεια επέστρεψε στις... γνωστές (επιθετικές) επιδόσεις και σε ολόκληρο το τρίτο δεκάλεπτο πέτυχε μόλις 12 πόντους! Στο ίδιο διάστημα, ο εκπληκτικός Δημήτρης Παπανικολάου οδήγησε τον Μακεδονικό σε επική αντεπίθεση και η φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 60-60, δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί και η τρίτη περίοδος.

Τελικά, το ματς "καθάρισε" ο Μίρζα Κούρτοβιτς, που με επτά συνεχόμενους πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφερε ξανά το Περιστέρι σε θέση ισχύος (74-65).

Ο Μακεδονικός δεν είχε τα αποθέματα για μια νέα αντεπίθεση κι έτσι οι γηπεδούχοι όχι μόνο έφτασαν σε μια εύκολη νίκη με 92-75, αλλά κάλυψαν και τη διαφορά του αγώνα του α' γύρου, όπου είχε επικρατήσει (77-69) ο Μακεδονικός.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Κούρτοβιτς 14 (2), Παπαμακάριος 17, Πελεκάνος 5, Στιούαρτ 23 (2), Γιοβανόφσκι 13 (1), Γλυνιαδάκης 8, Χάτσον 12, Δορκοφίκης.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Χαρτ 11 (1), Μπεχλιβάνης 3 (1), Χαντλόνγκτεν 8 (1), Παπανικολάου 30 (4), Αβλίγιας 11 (1), Νέντιτς 1, Κολόκας 2, Δέσπος 2, Δαλιάρης, Παπαϊωακείμ 7.

[03] Μπάσκετ (Α1 ανδρών): Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 73-65

17/5/2003 8:22:00 μμ

Η ομάδα του Σλόμπονταν Σούμποτιτς νίκησε στο κλειστό του Κορυδαλλού τον Παναθηναϊκό με 73-65, σε αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών, και εξασφάλισε την τρίτη θέση της βαθμολογίας στην κανονική περίοδο. Τα δεκάλεπτα: 21-18, 39-40, 59-52, 73-65. Η αναμέτρηση των "αιωνίων" δικαιολόγησε από την αρχή τον χαρακτηρισμό της ως ντέρμπι.

Ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα με 9-6, ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν άφησε τον αντίπαλό του να ξεφύγει.

Στηριζόμενοι στην πολύ καλή άμυνά τους, οι "ερυθρόλευκοι" πέρασαν μπροστά με 16-15 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 21-18, παρά την απουσία των Εβανς και Τόμιτς.

Παρόλα αυτά, οι "πράσινοι" διατηρούνταν κοντά στο σκορ κυρίως χάρη στον Μπιούφορντ, ο οποίος είχε σημειώσει 10 πόντους στο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο οι Πειραιώτες έφτασαν για πρώτη φορά στο +5 (31-26), αλλά το "τριφύλλι" πέρασε μπροστά με 35-34, χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Λάκοβιτς.

Η επιθετική άνοδος του Σλοβένου, ο οποίος τελείωσε το ημίχρονο με 11 πόντους, σε συνδυασμό και με το γεγονός ότι οι παίκτες του Ολυμπιακού αστόχησαν σε επτά βολές (6/13) στο πρώτο 20λεπτο, έδωσε στην ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς να προηγηθεί στο ημίχρονο με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (40-39).

Στις αρχές της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με έξι πόντους (47-41), ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 12 (59-47).

Οι φιλοξενούμενοι "απάντησαν" με ένα σερί 7-0 που μείωσε την διαφορά στους πέντε (59-54), ωστόσο ο Ολυμπιακός διατήρησε την διψήφια διαφορά χάρη σε "γκολ φάουλ" του Ντε Μιγκέλ (65-54), πέντε λεπτά περίπου πριν από τη λήξη του αγώνα.

Όμως, παρά τις προσπάθειες των παικτών του Παναθηναϊκού να

"γυρίσουν" το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έφτασε στην νίκη με 73-65, χάρη στην εκπληκτική απόδοση του Χρήστου Χαρίση.

Διαιτητές: Σπυρίδωνος, Τανατζής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπουντούρης 7 (1), Χαρίσης 26 (3), Κατράνας, Μάρκοβιτς 12 (2), Γιαννουζάκος 6 (1), Μαντζάνας 2, Τζικάνοβιτς, Μοράλες, Τζόνσον 4, Ντε Μιγκέλ 16.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αλβέρτης 3 (1), Καλαϊτζής, Παπαδόπουλος, Λάκοβιτς 17 (3), Φώτσης, Μπαλογιάννης 8 (2), Κουτλουάι 7, Μίντλετον 5, Τσαρτσαρής, ΜακΝτόναλντ 4, Μπιούφορντ 21 (1).