Browse through our Interesting Nodes for Greek Discussion Lists & Newsgroups Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923)

Athens Macedonian News Agency: News in Greek, 15-05-06

Athens News Agency: News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

• [02] Με το ένα πόδι στον τελικό η Μπαρτσελόνα

Ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας θα συναντήσει «τις αγωνιζόμενες καθαρίστριες του υπουργείου Οικονομικών που επιστρέφουν στην εργασία τους με το νομοσχέδιο που ψηφίστηκε στη Βουλή», σύμφωνα με κυβερνητική πηγή.

Η συνάντηση θα γίνει αύριο, Πέμπτη, στις 13.00 στο Μέγαρο Μαξίμου.

[02] Με το ένα πόδι στον τελικό η Μπαρτσελόνα

Με έναν «εξωγήινο» Λιονέλ Μέσι στη σύνθεσή της, η Μπαρτσελόνα νίκησε 3-0 στη Βαρκελώνη την Μπάγερν στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό για το Τσάμπιονς Λιγκ και ουσιαστικά προκρίθηκε στον τελικό, καθώς πήρε κρυστάλινο και απόλυτο προβάδισμα έναντι των Βαυαρών ενόψει της ρεβάνς του Μονάχου την ερχόμενη Τρίτη.

Στο 77΄ ο Μέσι απέφυγε τους πάντες έξω από την περιοχή και με συρτό σουτ άνοιξε το σκορ, για να διπλασιάσει τρία λεπτά αργότερα απέναντι σε μια αποσβολωμένη άμυνα με ένα γκολ που μόνο εκείνος μπορούσε να πετύχει, εκθέτοντας ξανά την αμυντική της Μπάγερν με το 77ο γκολ του στο Τσάμπιονς Λιγκ, χάρις στο οποίο ξεπέρασε εκ νέου τον Κριστιάνο Ρονάλντο στην πρώτη θέση όλων των εποχών (76).

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νεϊμάρ, που για ακόμη μία φορά έφυγε μόνος στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε ιδανικά τον Νόιερ για το 3-0, με την «αγία τριάδα» της Μπαρτσελόνα (Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ) να φτάνει μόνη της τα 111 γκολ για φέτος (!) και να πληγώνει τον πρώην προπονητή της, Πεπ Γκουαρντιόλα.