Athens News Agency: News in Greek, 10-09-12

Athens News Agency: News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Ξεκινά τη Δευτέρα η νέα σχολική χρονιά. Συνολικά, σε όλη τη χώρα θα λειτουργήσουν 15.500 σχολεία με 1,3 εκατομμύρια μαθητές και 160.000 εκπαιδευτικούς.

Το υπουργείο μπορεί ανά πάσα στιγμή να καλύψει τα κενά με αναπληρωτές, δήλωσε η Α. Διαμαντοπούλου, η οποία ανακοίνωσε ότι ως τα Χριστούγεννα θα λειτουργήσει και το νέο μέτρο της «κάρτας σχολείου», μέσω του οποίου θα φαίνεται, μεταξύ άλλων, πού και ποιά είναι τα εκπαιδευτικά κενά και πόσοι εκπαιδευτικοί και ποιών ειδικοτήτων υπηρετούν σε κάθε σχολείο.

More details on the subscriber's page of APE-MPE | Subscription request form

[02] Συνέχεια στη Σούπερ Λίγκα

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι της Ξάνθης με τον Πανιώνιο, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε στο 12ο λεπτό με τον Ριέρα και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 51' με πέναλτι του Μαρσελίνιο. Να σημειώσουμε ότι ο Πανιώνιος αγωνίστηκε από το 36ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τσότσαλιτς, ενώ από το 89' με δέκα, λόγω αποβολής του Ριέρα.

Ολυμπιακός Βόλου - Εργοτέλης 0-1

Με γκολ του Μπούντιμιρ στο 67ο λεπτό ο Εργοτέλης νίκησε μέσα στο Βόλο τον τοπικό Ολυμπιακό με 1-0. Η θεσσαλική ομάδα ήταν καλύτερη, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Δασκαλάκη, ο οποίος με εντυπωσιακές αποκρούσεις «κράτησε» ανέπαφη την εστία του.

Οι χθεσινοί αγώνες

Μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό, καθώς επικράτησε στη Θεσσαλονίκη του Αρη με 1-0, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Ο πρωταθλητής ήταν καλύτερος, αλλά πήρε τη νίκη με το αμφισβητούμενο πέναλτι, το οποίο υπέδειξε στο 43ο λεπτό ο διαιτητής Δαλούκας, σε ανατροπή του Βύντρα από τον Χαβίτο, και αξιοποίησε ο Σισέ.

Εξω φρενών με τη διαιτησία του Δαλούκα εμφανίστηκε ο Βαγγέλης Μαρινάκης. Ο ιδιοκτήτης του Ολυμπιακού, αλλά και πρόεδρος της Σούπερ Λίγκας στάθηκε στο πέναλτι και τόνισε: «σήμερα διαπράχθηκε ένα καθαρό έγκλημα, εναντίον του ελληνικού ποδοσφαίρου. Πρέπει να ξεβρωμίσει ο τόπος».

Σε ήπιους τόνους απάντησε η ΠΑΕ Παναθηναϊκός με ανακοίνωσή της. Η διοίκηση του «τριφυλλιού» συνέστησε ψυχραιμία και αποφυγή δηλώσεων που μπορεί να δυναμιτίσουν το κλίμα μεταξύ των «αιωνίων».

Ολυμπιακός - Κέρκυρα 2-0

Την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε στο άδειο (λόγω τιμωρίας) "Γ. Καραϊσκάκης" της Κέρκυρας με 2-0. Το σκορ άνοιξε ο Μέλμπεργκ στο 29ο λεπτό και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ριέρα, στο 86΄.

Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΟΚ 0-0

Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να λυγίσει την αντίσταση του Αστέρα και έμεινε στο 0-0 στην Τρίπολη. Συνολικά με μέτρια απόδοση η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν μπόρεσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων, μολονότι οι τελευταίοι αγωνίζονταν από το 51ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Ουντότζι.

Ατρόμητος - Ηρακλής 1-1

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Περόνε στο 63ο λεπτό, για να ισοφαρίσει ο «Γηραιός» στο 88΄ με τον Σολτάνι.