Write to us with Feedback for the HR-Net Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923)

Antenna: Sports News in Greek (AM), 97-07-28

Antenna Sports News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Δευτέρα 28-07-97

- Να ξεκινήσουμε με ποδόσφαιρο,

Επέστρεψε πρίν απο λίγο απο τη Γερμανία όπου πραγματοποίησε το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της, η ομάδα της ΑΕΚ.

Την πρώτη του εμφάνιση μπροστά στο κοινό του θα πραγματοποιήσει απόψε ο Ολυμπιακός.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος θα αντιμετωπίσουν στις εννέα και μισή στο Στάδιο Καραισκάκη την Αγγλική Λέστερ.

Στο μεταξύ ο Νίκος Νταμπίζας τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο κατά τη διάρκεια των αγώνων της εθνικής ομάδας των ενόπλων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σίσμ που διεξάγεται στη Τεχεράνη.

Στο διεθνή στόπερ τοποθετήθηκε νάρθηκας και αναμένεται σήμερα να επιστρέψει στην Αθήνα

Σίγουρος για τη κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 100 μέτρα του έκτου παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου, φάνηκε ο Ντόνοβαν Μπέιλι κατά την άφιξη του στη χώρα μας.

Ο Καναδός σπρίντερ και κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ στα 100 μέτρα με χρόνο 9.84, δήλωσε χαρακτηριστικά ότι αν κάνει την τέλεια κούρσα κανένας δεν μπορεί να τον νικήσει.

Απο ελληνικής πλευράς, ο Χάρης Παπαδιάς δεν έχει αποφασίσει ακόμη εάν θα μετέχει τελικά στους αγώνες. Λεπτομέρειες στην εκπομπή Αθήνα'97 που ακολουθεί αμέσως μετά με τον Ιάκωβο Φιλιππούση.

Στο μπάσκετ τώρα,

Πρόκληση για την καριέρα του χαρακτήρισε τον ερχομό του στο ελληνικό πρωτάθλημα και την ΑΕΚ ο Τέρενς Στάνσμπουρι ο οποίος το πρωί έφτασε στην Αθήνα.

Ο Αμερικανός γκάρντ με Γαλλικό διαβατήριο εκφράστηκε με κολακευτικά λόγια για τον Γιάννη Ιωαννίδη, έδειξε να γνωρίζει πολλά για τη νέα του ομάδα ενώ δήλωσε έτοιμος να βοηθήσει την ΑΕΚ να κατακτήσει το πρωτάθλημα στην Ελλάδα και να επιδιώξει την συμμετοχή της στο φάιναλ-φόρ της Ευρωλίγκα.

Πρώτη επίσημη συγκέντρωση απόψε στις οκτώ για τους παίκτες του Ολυμπιακού.

Απο την πλευρά του ο Δημήτρης Παπανικολάου απαντώντας στο εξωδικό που του έστειλαν οι ερυθρόλευκοι με το οποίο τον καλούσαν να παραστεί στη συγκέντρωση αυτή, είπε μεταξύ άλλων.

" Τη στιγμή αυτή που χαρακτηρίζομαι αχάριστος, καβαλημένο καλάμι, παλιόπαιδο, προδότης, πουλημένος και αλήτης, εγώ δηλώνω υπερήφανος για τον χαρακτήρα μου.

Ευχαριστώ τον κόσμο του Ολυμπιακού, γιατί είναι αυτός που πάντα με υποστήριζε και με αγάπησε.

Θα ήθελα να ξαναπαίξω γι'αυτό τον κόσμο, ο οποίος μαζί με τους συμπαίκτες μου είναι δύο πράγματα που θα μου λείψουν πολύ.

Ο χρόνος θα μας δικαιώσει ή θα μας απορρίψει όλους ", κατέληξε ο Δημήτρης Παπανικολάου που ευχήθηκε και καλή επιτυχία στον καινούργιο Ολυμπιακό.

Στο Γαλλικό πρωτάθλημα θα συνεχίσει την καριέρα του ο Τζαννής Σταυρακόπολος.

Ο διεθνής φόργουορντ υπέγραψε μονοετές συμβόλαιο συνεργασίας με τη Λε-μάν έναντι του ποσού των 50 εκατομμυρίων δραχμών.

Αλλάζουμε χώρο,

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε η ελληνική παρουσία στο Ευρωπαικό Πρωτάθλημα της Λιουμπλιάνας καθώς η ομάδα 4 επί 400 των εφήβων κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο συντρίβοντας μάλιστα το πανελλήνιο ρεκόρ με χρόνο 3 λεπτά, 8 δευτερόλεπτα και 29 εκατοστά.

Η παλιά επίδοση ήταν 3.11.54 απο τους Βαλκανικούς Αγώνες του 1979.

Την ομάδα αποτελούσαν οι Μουστακίδης, Οικονομίδης, Λέσσης και Ιακωβάκης.

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η Αγγελική Ανδριοπούλου στη τελευταία ημέρα των αγώνων του Πανευρωπαικού Πρωταθλήματος Θαλασσίου Σκί που έγιναν στη λίμνη Καιάφα της Ηλείας.

Η ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε άλμα στα 37 μέτρα και 10 εκατοστά.

Οι Οικονόμου και Δημητρακάκος στους άνδρες καθώς και οι Ξερικού - Σαπαρέφσκα στις γυναίκες, ήταν οι νικητές στο τελευταίο τουρνουά του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Μπίτς Βόλλευ, οι αγώνες του οποίου έγιναν στα Χανιά.

Στη τελική κατάταξη του πρωταθλήματος, ο Μιχάλης Τριανταφυλλίδης με τον Παναγιώτη Μαυράκη στους άνδρες και η Εφη Σφυρή με τη Βάσω Καραντάσιου στις γυναίκες, πήραν τις πρώτες θέσεις.

Το αργυρό μετάλλιο στο Ευρωπαικό Πρωτάθλημα τέννις - κάτω των 16 ετών - που έγινε στο Χάτφιλντ της Αγγλίας πήρε η Λένα Δανιηλίδου.

Στον εξωτερικό χώρο τώρα,

Η πρώτη εμφάνιση του Ρονάλντο με τα χρώματα της Ιντερ συνοδεύτηκε με νίκη για την ομάδα του Μιλάνο.

Οι Νερατζούρι σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο κατάμεστο Σάν Σίρο, νίκησαν στα πέναλτι με 4-1 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 1-1.

Να σημειωθεί ότι στα γήπεδα επανεμφανίστηκε ο Νιγηριανός επιθετικός Κανού που ως γνωστόν είχε υποβληθεί σε εγχείριση καρδιάς.

Η Τσέλσι κατέκτησε το διεθνές τουρνουά Ούμπρο Κάπ που έγινε στο Λίβερπουλ.

Στον τελικό επιβλήθηκε με 3-1 της Εβερτον.

Την τρίτη θέση πήρε ο Αγιαξ που στον μικρό τελικό κέρδισε με 3-0 τη Νιουκάστλ του Τιμούρ Κετσπάγια.

Ο Αυστριακός οδηγός της Φόρμουλα Ενα, Γκέρχαρντ Μπέργκερ, ήταν ο νικητής στο γερμανικό γκράν πρί αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Γερμανό Μίκαελ Σουμάχερ και στην τρίτη τον Φιλανδό Μίκα Χάκινεν. Στη κατάταξη των οδηγών προηγείται ο Σουμάχερ με 53 βαθμούς και ακολουθούν ο Καναδός Βιλνέβ με 43 και ο Γάλλος Αλεζί με 22.