Έγκλημα με θύμα 20χρονο έγινε στις 8 το βράδυ στην οδό Αχαρνών στην Αθήνα. Άγνωστος, που επέβαινε σε μοτοσικλέτα, πυροβόλησε τον 20χρονο με αποτέλεσμα να τον τραυματίσει θανάσιμα και στη συνέχεια ανέπτυξε ταχύτητα και εξαφανίστηκε. Το έγκλημα αποδίδεται από την Αστυνομία σε προσωπικές διαφορές. Μία ακόμη ανθρωποκτονία αποκαλύφθηκε στις 5.10 το απόγευμα στην Πάρνηθα. Ένας άνδρας, περίπου 40 έως 45 ετών, βρέθηκε νεκρός σε προχωρημένη αποσύνθεση, σε υπαίθριο χώρο στη λεωφόρο Πάρνηθας, κοντά στο τελεφερίκ. Το θύμα ήταν δεμένο χειροπόδαρα με ταινία, ενώ ακόμα δεν έχουν εξακριβωθεί τα στοιχεία του. Έρευνα για τα δύο εγκλήματα διενεργεί το Τμήμα εγκλημάτων κατά ζωής της Ασφάλειας Αττικής.

Υπουργείο Εσωτερικών

Τοποθετήσεις αντιστράτηγων στην ΕΛ.ΑΣ

1/3/2008 7:50:00 μμ

Πηγή: ΑΠΕ

Με τις τοποθετήσεις των αντιστράτηγων συνεχίστηκαν οι κρίσεις στην Ελληνική Αστυνομία. Στη θέση του υπαρχηγού της ΕΛΑΣ τοποθετήθηκε ο αντιστράτηγος Γρηγόρης Αναγνώστου, στη θέση του προϊσταμένου του Επιτελείου ο αντιστράτηγος Στέφανος Σκότης, στη θέση του επιθεωρητή Νοτίου Ελλάδος ο αντιστράτηγος Δημήτριος Μπουλούκος και στη θέση του επιθεωρητή Βορείου Ελλάδος ο αντιστράτηγος Αντώνιος Μπάμιατζης.

[04] Βόλεϊ

Ο Παναθηναϊκός Κυπελλούχος Ελλάδας

1/3/2008 11:13:00 μμ

Συντάκτης: Σπύρος Αμπελάκης

Πηγή: ΑΠΕ

Το πέμπτο κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας πανηγύρισε απόψε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 3-1 σετ της ΕΑ Πατρών, στον τελικό του φάιναλ-4 του θεσμού, που φιλοξενήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της Ορεστιάδας, και για δεύτερη διαδοχική χρονιά το τρόπαιο κατέληξε στα χέρια του Παναθηναϊκού.

Τα σετ: 25-21, 16-25, 18-25, 17-25

[05] Ποδόσφαιρο (Διεθνές)

Γκέλα της Άρσεναλ στο Έμιρατς

1/3/2008 11:03:00 μμ

Πηγή: ΑΠΕ

Με τέρμα του Μπέντνερ στις καθυστερήσεις, η Άρσεναλ κατάφερε να μην ηττηθεί από την Άστον Βίλα στο «Έμιρατς» (1-1) σε αναμέτρηση για την 28η ημέρα της πρέμιερ λιγκ. Έτσι οι «κανονιέρηδες» παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αλλά νιώθουν πλέον την ανάσα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που πέρασε εύκολα από την έδρα της Φούλαμ με 3-0 και βρίσκεται πλέον ένα βαθμό πίσω από την ομάδα του Βενγκέρ. Εντυπωσιακή ήταν η Τσέλσι, που διέλυσε την Γουέστ Χαμ στο «Άπτον Παρκ» με 4-0, σε αναμέτρηση για την 28η ημέρα της πρέμιερ λιγκ. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στην φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, «καθάρισε» το ματς σε ένα πεντάλεπτο, αφού με τέρματα των Λάμπαρντ (17΄πεν.), Τζο Κόουλ (20΄) και Μπάλακ (22΄) προηγήθηκε με 3-0 λίγο πριν συμπληρωθούν 25 λεπτά στον αγώνα. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Άσλει Κόουλ στο 64΄. Να σημειωθεί ότι οι «μπλε» αγωνίστηκαν από το 34΄ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φρανκ Λάμπαρντ με απευθείας κόκκινη. Η Τσέλσι αγωνίστηκε με τους: Τσεχ, Φερέιρα, Καρβάλιο, Τέρι, Α.Κόουλ, Μπάλακ, Μακελελέ (84΄ Άλεξ), Λάμπαρντ, Καλού (75΄ Μαλουντά), Ανελκά, Τζ. Κόουλ (64΄ Εσιέν) Στα υπόλοιπα ματς, η Τότεναμ ηττήθηκε με 4-1 από την Μπέρμιγχαμ στον πρώτο αγώνα των "πετεινών" μετά την κατάκτηση του Λιγκ Καπ, με τον Μίκαελ Φορσέλ να κάνει χατ τρικ για τους «μπλε». Ρέντινγκ και Μπλάκμπερν πήραν σπουδαίες εκτός έδρας νίκες με το ίδιο σκορ (1-0) απέναντι σε Μίντλεσμπρο και Νιούκαστλ αντίστοιχα, με τέρματα στις καθυστερήσεις των αναμετρήσεων, ενώ Ντέρμπι και Σάντερλαντ αναδείχθηκε ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ: Αρσεναλ-Αστον Βίλα 1-1 (90΄ Μπέντνερ - 27΄ αυτ. Σεντέρος) Μπέρμιγχαμ-Τότεναμ 4-1 (7΄, 59΄, 81΄ Φορσέλ, 55΄ Λάρσον - 90΄ Τζένας) Ντέρμπι-Σάντερλαντ 0-0 Φούλαμ-Μάντσεστερ Γ. 0-3 (15΄ Χάργκριβς, 44΄ Παρκ, 72΄ αυτ. Ντέιβις) Μίντλεσμπρο-Ρέντινγκ 0-1 (90΄ Χάρπερ) Νιούκαστλ-Μπλάκμπερν 0-1 (90΄ Ντέρμπισαϊρ) Γουέστ Χαμ-Τσέλσι 0-4 (17΄ πεν. Λάμπαρντ, 20΄ Τζ. Κόουλ, 22΄ Μπάλακ, 64΄ Α. Κόουλ) Μάντσεστερ Σίτι-Γουίγκαν 0-0 Μπόλτον-Λίβερπουλ 2/3 Εβερτον-Πόρτσμουθ 2/3

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 28 αγώνες) Αρσεναλ 65 Μάντσεστερ Γ. 64 Τσέλσι 58 -27αγ. Εβερτον 50 -27αγ. Αστον Βίλα 48 Λίβερπουλ 47 -26αγ. Μπλάκμπερν 45 Μάντσεστερ Σίτι 45 Πόρτσμουθ 44 -27αγ. Γουέστ Χαμ 40 -27αγ. Τότεναμ 32 -27αγ. Μίντλεσμπρο 29 Νιούκαστλ 28 Γουίγκαν 27 Σάντερλαντ 27 Μπέρμιγχαμ 26 Μπόλτον 25 -27αγ. Ρέντινγκ 25 Φούλαμ 19 Ντέρμπι 10

[06] Μπάσκετ

Το Μαρούσι νίκησε τον Παναθηναϊκό

1/3/2008 10:15:00 μμ

Πηγή: ΑΠΕ

Τη μεγαλύτερη έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ των ανδρών πέτυχε σήμερα το Μαρούσι. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου επικράτησε 93-89 στο κλειστό γυμναστήριο των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων του Παναθηναϊκού, υποχρεώνοντάς τον στην δεύτερη διαδοχική ήττα του στην Α1 και πρώτη εντός έδρας σε οποιαδήποτε διοργάνωση τη φετινή περίοδο. Η ομάδα των βορείων προαστείων έκανε αποφασιστικό βήμα για την αποφυγή του υποβιβασμού, ενώ οι «πράσινοι» πρέπει επειγόντως να βρουν την αιτία της αγωνιστικής τους καθίζησης, καθώς κινδυνεύουν να χάσουν ακόμη και την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 40-47, 70-68, 89-93

Αν και το ξεκίνημα του αγώνα προδίκαζε εύκολη επικράτηση των πρωταθλητών (5-0 με δίποντο του Γιασικεβίτσιους και τρίποντο του Περπέρογλου, που ξεκίνησε βασικός), η συνέχεια «πάγωσε» τους θεατές που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 11-0 με πρωταγωνιστή τον Μιλισάβλιεβιτς, πήραν προβάδισμα και περιόρισαν τους «πράσινους» σε ρόλο... κομπάρσου. Το Μαρούσι «χτύπησε» μέσα στο καλάθι (όπου εκτός των Τσαρτσαρή, Τομάσεβιτς, δεν έπαιξε ούτε ο Μπατίστ) με τους Μαυροειδή και Καϊμακόγλου, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι έκαναν εύκολα το λάθος και έδειχαν να μην έχουν καν τη διάθεση να παίξουν άμυνα. Ετσι, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξέφυγε 16-7 στο 8΄, 34-23 στο 15΄ (παρά το γεγονός ότι ο Μιλισάβλιεβιτς συμπλήρωσε από το 13΄ τέσσερα φάουλ) και 41-29 στο 17΄, για να μειώσει ο Παναθηναϊκός σε 47-40 στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι «πράσινοι» έδειξαν να... αφυπνίζονται στην τρίτη περίοδο, όπου με εννέα αναπάντητους πόντους προηγήθηκαν 49-47. Με τους Ντικούδη, Σπανούλη να τον οδηγούν επιθετικά, ο Παναθηναϊκός κράτησε για λίγο το προβάδισμα, αλλά δεν μπόρεσε να το αυξήσει, εξαιτίας των τεράστιων κενών του μέσα στη ρακέτα. Ο Δημήτρης Μαυρουδής έκανε το παιχνίδι της ζωής του (20π.), ενώ ο Καϊμακόγλου πρόσθεσε ακόμη έναν «πονοκέφαλο» στον Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς. Ετσι, το Μαρούσι έμεινε κοντά στο σκορ και εξαπέλυσε την τελική του αντεπίθεση στα μέσα της τέταρτης περιόδου, όταν οι Χαραλαμπίδης και Μπράιαντ με τρίποντα έδωσαν στην ομάδα τους προβάδισμα πέντε πόντων (79-74 στο 35΄). Ο Διαμαντίδης προσπάθησε να κρατήσει όρθιους τους γηπεδούχους, αλλά πλέον οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου είχαν πιστέψει στην έκπληξη. Πήραν τα κρίσιμα ριμπάουντ (έστω κι αν ο Μαυροειδής αποβλήθηκε με πέντε φάουλ δύο λεπτά πριν τη λήξη), έβαλαν και τις βολές στο τέλος και έφτασαν στη θριαμβευτική νίκη, παρά το απίθανο τρίποντο του Διαμαντίδη στα 5΄΄, που προς το παρόν έδωσε κάποιες ελπίδες στους πρωταθλητές (92-89). Οι «πράσινοι» πήγαν για το κλέψιμο και παραλίγο να τα καταφέρουν, όμως τελικά η μπάλα έφτασε στον Στεφανίδη που κέρδισε το φάουλ και με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 93-89.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Αφεντουλίδης, Ξενικάκης

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 6 (2), Περπέρογλου 3 (1), Σπανούλης 19 (1), Μπετσίροβιτς 10 (1), Ζίζιτς 4, Χατζηβρέττας 3, Ντικούδης 14, Πρκάτσιν, Διαμαντίδης 18 (2), Ουίνστον 2, Γιασικεβίτσιους 10 (2)

ΜΑΡΟΥΣΙ (Σούλης Μαρκόπουλος): Στίβενσον 10 (2), Νοέας, Χαραλαμπίδης 15 (3), Μπουντούρης 3 (1), Μπράιαντ 9 (1), Στεφανίδης 5, Μαυροειδής 20, Κογιαντίνοβιτς 5 (1), Μιλισάβλιεβιτς 8 (1), Γλυνιαδάκης 3, Καϊμακόγλου 15 (1)

Ολυμπιακός - Ολύμπια Λάρισας 65-61

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με σχετική δυσκολία 65-61 της Ολύμπιας Λάρισας στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, στο πλαίσιο της 18ης ημέρας της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, παρότι προβλημάτισε και πάλι με την απόδοσή της, κατάφερε να πάρει την 15η νίκη του στο πρωτάθλημα και να μειώσει σε ένα βαθμό τη διαφορά του από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, που υπέστη ήττα σοκ από το Μαρούσι.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 41-31, 48-40, 65-61

Ενα γρήγορο σερί 10-0 των Πειραιωτών τους έδωσε γρήγορα προβάδισμα για τη νίκη (14-5) και η εικόνα παρέμεινε αναλλοίωτη ως τα μέσα της δεύτερης περιόδου. «Οπλο» του Ολυμπιακού ήταν η επιθετική πολυφωνία του, έστω κι αν ο Τζάκσον, που πήρε τις περισσότερες επιθέσεις, ήταν χαρακτηριστικά άστοχος (3/10 στο πρώτο ημίχρονο). Από τους Θεσσαλούς, μόνο ο Κουμπούρας έδειχνε να παλεύει, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε μπροστά ο Γιώργος Τσιάρας και έφερε την Ολύμπια προσωρινά κοντά στο σκορ (31-28 στο 16΄). Οι «ερυθρόλευκοι» σοβαρεύτηκαν και ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους δέκα (41-31) στη λήξη του ημιχρόνου.

Το β΄ μέρος έμοιαζε με το παιχνίδι... της γάτας με το ποντίκι. Οι Πειραιώτες πατούσαν λίγο το «γκάζι» και ξέφευγαν 8-10 πόντους, αλλά στη συνέχεια χαλάρωναν και η Ολύμπια πλησίαζε σε απόσταση βολής, χωρίς ποτέ να ισοφαρίσει. Το 41-38 στο 23΄ έγινε 48-40 στο 30΄, το 51-48 στο 34΄ έγινε 65-55 τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Κώστας Βασιλειάδης έδωσε λύσεις, κυρίως με επιθετικά ριμπάουντ (συνολικά τέσσερα), όποτε οι φιλοξενούμενοι γίνονταν απειλητικοί κι έτσι οι «ερυθρόλευκοι» δεν πλήρωσαν τσ 21 λάθη τους και έφτασαν στη νίκη με 65-61, σκορ που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Κούρτοβιτς στο τέλος.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η επιστροφή του Γιάννη Μπουρούση (έπαιξε για περίπου έξι λεπτά, σε αντίθεση με τον Μανώλη Παπαμακάριο), ενώ ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν χρησιμοποίησε καθόλου τον προερχόμενο από τραυματισμό Μάικ Κινγκ (απών ήταν και ο Λέισι).

Διαιτητές: Παπαδημητρίου, Μπήτης, Γκούμας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μπλάκνεϊ, Καυκής 7, Πρίντεζης 7, Τεόντοσιτς 5, Μπουρούσης 2, Τσακαλίδης, Γκριρ 8, Μαυροκεφαλίδης 5, Βασιλόπουλος 7, Βασιλειάδης 10 (1), Τζάκσον 14

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Θεοδωράκος, Μπέλσερ 3, Κουμπούρας 16 (1), Κούρτοβιτς 9 (2), Ανγκέλοφ 6 (1), Τσιάρας 20 (2), Γιαννουλάκος 2, Μπατής 5 (1), Αριγκμπάμπου, Τριχόπουλος

ΑΕΛ - ΑΕΚ 86-78

Ιδανικό ήταν το ντεμπούτο του Γιώργου Καλαφατάκη στον πάγκο της ΑΕΛ, καθώς ο Ελληνας τεχνικός τοποθέτησε τους «βυσσινί» και πάλι σε τροχιά θετικών αποτελεσμάτων, τους διατήρησε στην οκτάδα, ενώ έδωσε τέλος και στο σερί των πέντε διαδοχικών νικών της ΑΕΚ. Η ΑΕΛ επικράτησε 86-78 της Ενωσης στο κλειστό της Νεάπολης, για τη 18η ημέρα της Α1, ενώ η αναμέτρηση "σημαδεύτηκε" από επεισόδια μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων. Αποτέλεσμα αυτών ήταν η διακοπή του αγώνα για περίπου 20 λεπτά, λίγο πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου (στο 9) και ενώ το σκορ ήταν 20-15 υπέρ της ΑΕΚ.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο... εξωπραγματικός Μπίλι Κις, ο οποίος για ένα πόντο δεν σημείωσε τους μισούς της ΑΕΛ (πέτυχε 42 πόντους, με 11/13β., 2/6διπ., 9/14 τριπ.), ενώ από τους «κιτρινόμαυρους» ξεχώρισε ο Κυρίτσης με 20 πόντους. Ο Δημήτρης Παπανικολάου, ο οποίος "πάτησε" για πρώτη φορά εφέτος παρκέ σε αγώνα πρωταθλήματος, αγωνίστηκε για περίπου δυόμιση λεπτά χωρίς να βρει το δρόμο προς το καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-35, 60-57, 86-78

H AEK με κορυφαίους τους Ουέσον, Κυρίτση στην επίθεση ήλεγχε το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό μέχρι και το 9ο λεπτό, όταν ξέσπασαν τα επεισόδια και ενώ το σκορ ήταν 20-15 υπέρ της. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους στο +2 (20-18), ενώ στο 12 η ΑΕΚ ξέφυγε με 7 πόντους (27-20). Ένα επιμέρους σκορ 9-2 των Λαρισαίων όμως έφερε την ισοφάριση (29-29) και τη στιγμή που η Ενωση προσπάθησε να ελέγξει και πάλι το παιχνίδι, άρχισε ο «βομβαρδισμός» του Κις από τις 6.25. Μάλιστα με τρίποντο του Αμερικανού η ΑΕΛ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +1 (36-35).

Στην τρίτη περίοδο ο Κις με 4/5 τρίποντα και επιμέρους σκορ της ΑΕΛ 16-4 οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά στο +13 (52-39). Η προσπάθησε να σταθεί όρθια και τα κατάφερε με πρωταγωνιστή τον Μπάρλο και την καλή άμυνα. Μάλιστα με τη λήξη της τρίτης περιόδου η διαφορά μειώθηκε στο -3 (60-57).

Κυρίτσης και Εϊβερι συνέχισαν να πιέζουν, ενώ με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του τελευταίου η ΑΕΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα με 70-69. Ο Κις πάντως δεν άφησε περιθώρια στους αντιπάλους, πήρε και πάλι το «όπλο» του από τα 6.25 και λίγο πριν τη λήξη με το 8ο τρίποντο του διαμόρφωσε το 77-70, ενώ από την ίδια θέση εξασφάλισε για την ομάδα του μία διαφορά ασφαλείας (+10π. 82-72). Το τελικό 86-78 βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μία μεγάλη νίκη και τους φιλοξενούμενους να χάνουν έδαφος στο «κυνήγι» της τεράδας.

Διαιτητές: Σχινάς, Γκόνας, Παφίλης

ΑΕΛ (Γιώργος Καλαφατάκης): Κυριακόπουλος, Κις 42 (9), Παπανικολόπουλος 5 (1), Παπαχρήστος 10 (2), Αγγελακόπουλος, Τιγκ 10 (2), Κολώκας, Κλιμαβίτσιους 10, Τσέρανιτς 9.

ΑΕΚ (Βαγγέλης Αγγέλου): Ουέσον 15 (1), Σι 6 (1), Παπανικολάου, Κυρίτσης 20, Μπάρλος 16 (1), Εϊβερι 11 (1), Βασίλιεβιτς 5 (1), Σίμτσακ 2, Σιούτης 3 (1).

ΑΓΟ Ρεθύμνου - Αιγάλεω 73-69

Την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ των ανδρών πανηγύρισε σήμερα ο ΑΓΟ Ρεθύμνου. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε 73-69 του Αιγάλεω στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», στο πλαίσιο της 18ης ημέρας, και αναπτέρωσε τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία, έστω κι αν παραμένει δύο βαθμούς πίσω από τη... σωτήρια 12η θέση. Από την άλλη, το «Σίτι» έχασε έδαφος στη μάχη για την τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-28, 54-46, 73-69

Η φροντ λάιν των γηπεδούχων έβγαλε... φωτιές όταν χρειάστηκε και Βουγιούκας-Ντέιβισον με εύκολα καλάθια στην αντίπαλη ρακέτα, κατάφεραν να «γυρίσουν» το εις βάρος της ομάδας τους 8-2 και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +2 (19-17). Με τον ΑΓΟ Ρεθύμνου να διατηρεί τη... συνταγή του πρώτου δεκαλέπτου, να περνάει δηλαδή τη μπάλα κοντά στο καλάθι, και να αποδίδει σωστά και στην άμυνα, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ανέβασε τη διαφορά και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +8 (36-28).

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς η διαφορά είχε «καλλήσει» στο +10 για τον ΑΓΟΡ, ενώ με την έναρξη της τελευταίας περιόδου πήρε τη μέγιστη τιμή της (58-46, στο 33΄). Σε εκείνο το σημείο, πάντως, αφυπνίστηκαν οι Γκολντγουαϊρ, Καλλινικίδης και Πάτερσον και, αφού σημείωσαν επιμέρους σκορ 11-2, μείωσαν αρχικά σε 60-57 (35΄), ενώ η πολυπόθητη ισοφάριση ήρθε λίγο πριν τη λήξη (67-67). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν έξι διαδοχικούς πόντους ξέφυγαν με 73-67, για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι στην εκπνοή, διαμορφώνοντας το τελικό 73-69.

Διαιτητές: Βορεάδης, Πηλοϊδης, Κουκουλίτσιος

ΑΓΟΡ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σ. Νικολαϊδης 2, Κούμουλος, Γκιζογιάννης 8 (2), Τόπιτς 5 (1), Βαγενάς, Καραποστόλου 2, Γιανγκ 11 (1), Νάτζφεϊ 5 (1), Πιστόγιεβιτς 4, Ντέιβισον 18 (2), Βουγιούκας 18.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Γκόλντγουαϊρ 18 (2), Π. Νικολαϊδης 8 (1), Λόλας, Χόχλερ 3 (1), Μαγκουνής 7 (1), Μπρέισι, Καλλινικίδης 12, Πάτερσον 13 (1), Μαριάνοβιτς 8.

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Σε αγώνες για την 18η ημέρα της Α1 μπάσκετ των ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: ΑΓΟ Ρεθύμνου-Αιγάλεω 73-69 Παναθηναϊκός-Μαρούσι 89-93 Ολυμπιακός-Ολύμπια Λ. 65-61 ΑΕΛ-ΑΕΚ 86-78 Πανελλήνιος-Ολυμπιάδα Π. 2/3 ΠΑΟΚ-Κολοσσός Ρόδου 2/3 Πανιώνιος-Άρης 2/3

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 18 αγώνες) Παναθηναϊκός 34 Ολυμπιακός 33 Αρης 29 -17αγ. Αιγάλεω 28 Πανιώνιος 27 -17αγ. ΑΕΚ 27 Πανελλήνιος 26 -17αγ. Μαρούσι 26 ΑΕΛ 26 Ολύμπια Λάρισας 25 ΠΑΟΚ 23 -17αγ. Κολοσσός Ρόδου 23 -17αγ. ΑΓΟ Ρεθύμνου 22 Ολυμπιάδα Πατρών 20 -17αγ.

[07] Ποδόσφαιρο (Ελλάδα)

Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης 1-1

Μασκαρεμένος ο Ολυμπιακός

1/3/2008 9:34:00 μμ

Πηγή: ΑΠΕ

Δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη που δίνει για την κατάκτηση του τίτλου έχασε σήμερα στο Καραϊσκάκη ο Ολυμπιακός. Στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας οι Πειραιώτες παραχώρησαν ισοπαλία 1-1 στον Αστέρα Τρίπολης, που από το 50΄ αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μασάρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν μόλις στο 2΄ με κεφαλιά του Ζούλιο Σέζαρ, αλλά στο 33΄ ο Καρντόσο με σουτ έφερε το ματς στα ίσα. Σ ένα ακόμη αγώνα του ελληνικού πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός παρουσίασε το κακό του πρόσωπο, γεγονός που προκάλεσε τις έντονες αποδοκιμασίες των οπαδών του μετά το σφύριγμα της λήξης. Τέσσερις ημέρες πριν τον αγώνα ρεβάνς με την Τσέλσι η ομάδα του Τάκη Λεμονή "πέταξε" δύο υπερπολύτιμους βαθμούς στην κούρσα για το πρωτάθλημα και σίγουρα δεν πάει με την καλύτερη ψυχολογία στο Λονδίνο για να "υπερασπιστεί" το 0-0 του πρώτου αγώνα.

Η αλλαγή προπονητή στον Αστέρα Τρίπολης δεν επηρέασε καθόλου την πελοποννησιακή ομάδα. Με έναν φοβερό Καρντόσο που εκτός του γκολ που πέτυχε "κατάπιε" κυριολεκτικά το γήπεδο και με τους υπόλοιπους να ακολουθούν σε απόδοση τον Αργεντινό ανασταλτικό μέσο, το συγκρότημα του Τζαναβάρα υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην δεύτερη εντός έδρας ισοπαλία του, ενώ στα δύο μεταξύ τους παιχνίδια οι Αρκάδες πήραν 4 βαθμούς! Παράλληλα, η ομάδα της Αρκαδίας συμπλήρωσε σχεδόν δύο μήνες χωρίς νίκη (6 Ιανουαρίου 2-1 επί της ΑΕΚ).

Με γκολ από τ αποδυτήρια ξεκίνησε ο αγώνας για τον Ολυμπιακό. Από φάουλ που εκτέλεσαν οι "ερυθρόλευκοι" από αριστερά, ο Ζούλιο Σέζαρ πήδηξε ψηλότερα από τους αμυντικούς του Αστέρα και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Αμπάρη. Παρά το γρήγορο γκολ που δέχτηκαν οι Πελοποννήσιοι δεν πτοήθηκαν, αντίθετα, πήραν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και προσπαθούσαν κυρίως απο τα άκρα με τους Ζαϊρί και Νταμόντε να γίνουν απειλητικοί προς την εστία του Σηφάκη.

Σε μία από αυτές τις επιθέσεις, ο Ζαϊρί έβγαλε ασίστ στο σημείο του πέναλτι στον Ιωάννου, αλλά ο επιθετικός του Αστέρα δεν πρόλαβε να πλασάρει τον Σηφάκη. Η ανωτερότητα των φιλοξενουμένων καρποφόρησε στο 33΄ , έστω κι από λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού. Η κακή συνεννόηση Λεντέσμα - Ζούλιο Σέζαρ έδωσε τη δυνατότητα στον Καρντόσο με μονοκόματο σουτ έξω από την περιοχή να στείλει τη μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Σηφάκη (1-1).

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο β΄ μέρος και πίεσε πολύ την άμυνα του Αστέρα. Η φάση, όμως, που "σημάδεψε" το παιχνίδι έγινε στο 50΄ με τον διαιτητή Κατσιδώνη ν αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Μασάρα, ο οποίος σε υπόδειξη του ρέφερι κράτησε τη μπάλα για μερικά δευτερόλεπτα στα χέρια του πριν τη δώσει στους παίκτες του Ολυμπιακού για να εκτελέσουν το φάουλ. Στην φάση αυτή ο ρέφερι του συνδέσμου Δωδεκανήσων εξάντλησε την αυστηρότητά του και δικαιολογημένα προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.

Όπως ήταν λογικό οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν και στο 57΄ ο Ολυμπιακός "άγγιξε" το γκολ αλλά η κεφαλιά του Ζεβλάκοφ βρήκε το δεξί δοκάρι της εστίας του Αμπάρη κι έφυγε άουτ. Στο 64΄ η κεφαλιά του Σέζαρεκ βρήκε σ ετοιμότητα τον Αμπάρη, ενώ στην αντεπίθεση ο Κοβάτσεβιτς πλάσαρε άουτ. Λίγο πριν το τέλος, ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αναγκαστικής αποχώρησης του Λούα Λούα (τραυματίστηκε) κι ενώ είχαν γίνει και οι τρεις αλλαγές.

Διαιτητής: Ε. Κατσιδώνης (Δωδεκανήσου)

Κίτρινες: Στολτίδης, Μενδρινός - Μασάρα, Σέζαρεκ, Καρντόσο

Κόκκινες: Μασάρα (50΄ δεύτερη κίτρινη)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τ. Λεμονής): Σηφάκης, Λεονάρντο (85΄ Κωνσταντίνου), Ζούλιο Σέζαρ, Στολτίδης, Κοβάτσεβιτς, Τζόρτζεβιτς, Ζεβλάκοφ, Μενδρινός (69΄ Μπελούτσι), Λεντέσμα (56΄ Σίσιτς), Πάντος, Λούα Λούα

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Π. Τζαναβάρας): Αμπάρης, Φυτανίδης, Μασάντο, Μασάρα, Λαζαρίδης, Λαδάκης (86΄ Λαδάκης), Νταμόντε, Καρντόσο, Ζαϊρί (77΄ Ζουντί), Σέζαρεκ, Ιωάννου (53΄ Κανακούδης)

[08] Ποδόσφαιρο (Διεθνές)

Νίκη τίτλου για την Μπάγερν

1/3/2008 8:14:00 μμ

Πηγή: ΑΠΕ

Ένα τέρμα του Μίροσλαβ Κλόζε στο 14ο λεπτό ήταν αρκετό ώστε η Μπάγερν να φύγει με τη νίκη από το Γκελζενκίρχεν στη σημερινή αναμέτρηση με την Σάλκε, για την 22η ημέρα της Μπουντεσλίγκα, και να διατηρήσει τη διαφορά των τεσσάρων βαθμών από την δεύτερη Βέρντερ. Η ομάδα της Βρέμης επικράτησε 2-0 της Μπορούσια Ντόρτμουντ, χάρη σε δύο τέρματα του Ρόζενμπεργκ, και παραμένει στο κυνήγι του τίτλου. Από εκεί και πέρα, η Καρλσρούη επικράτησε 3-1 της Βόλφσμπουργκ και ανέβηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ σημαντική νίκη πήρε και το Ανόβερο, που κατέβαλε την αντίσταση της Νυρεμβέργης, την οποία κέρδισε με 2-1. Με την Νυρεμβέργη ξεκίνησε ο Άγγελος Χαριστέας, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Βίτεκ. Τέλος, ισόπαλη 1-1 έληξε η αναμέτρηση της Χάνσα Ρόστοκ με την Αρμίνια Μπίλεφελντ.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 22ης αγωνιστικής: Χέρτα Βερολίνου-Ντούισμπουργκ 2-0 (35΄ Ραφαελ, 37΄ Πάντελιτς) Κότμπους-Στουτγκάρδη Αναβλήθηκε Ανόβερο-Νυρεμβέργη 2-1 (29΄ Μπρούγκινκ, 65΄ Χούζτι - 52΄ Μισίμοβιτς) Χάνσα Ροστόκ-Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-1 (86΄ Μπαρτέλς - 84΄ Αϊγκλερ) Καρλσρούη-Βόλφσμπουργκ 3-1 (22΄ Έγκιμαν, 73΄ Κένεντι, 90΄ Ιασβίλι - 28΄ Σέφερ) Σάλκε-Μπάγερν Μονάχου 0-1 (14΄ Κλόζε) Βέρντερ Βρέμης-Ντόρτμουντ 2-0 (45΄, 63΄ Ρόζενμπεργκ) Μπόχουμ-Λεβερκούζεν 2/3 Αμβούργο-Αϊντραχτ 2/3

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 22 αγώνες) Μπάγερν Μονάχου 47 Βέρντερ Βρέμης 43 Λεβερκούζεν 38-21αγ. Αμβούργο 38-21αγ. Καρλσρούη 36 Σάλκε 35 Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 32-21αγ. Ανόβερο 32 Στουτγκάρδη 31-21αγ. Βόλφσμπουργκ 30 Χέρτα Βερολίνου 30 Ντόρτμουντ 28 Μπόχουμ 26-21αγ. Χάνσα Ροστόκ 22 Αρμίνια Μπίλεφελντ 19 Νυρεμβέργη 17 Κότμπους 17-21αγ. Ντούισμπουργκ 17

[09] Ποδόσφαιρο (Ελλάδα)

Εργοτέλης - ΠΑΟΚ 2-0

Νίκη-οξυγόνο για τον Εργοτέλη

Πηγή: ΑΠΕ

Νίκη-οξυγόνο, στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού, πέτυχε ο Εργοτέλης επί του ΠΑΟΚ με 2-0, στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τέρματα των Τζούνιορ (60΄) και Γραμμόζη (81΄). Η σημερινή ήταν η τρίτη εφετινή νίκη της ομάδας του Νίκου Καραγεωργίου στο πρωτάθλημα κι αυτό που αξίζει να επισημανθεί είναι ότι και τα τρία "τρίποντα" έχουν επιτευχθεί εις βάρος ομάδων της Θεσσαλονίκης (δύο με Ηρακλή και μία με ΠΑΟΚ). Για τον ΠΑΟΚ, η πρώτη εκτός έδρας επιτυχία επί της Καλαμαριάς αποδείχθηκε "πυροτέχνημα", καθώς με την ήττα από τον Εργοτέλη οι "ασπρόμαυροι" συμπλήρωσαν εννέα ήττες στα 11 παιχνίδια που έχουν δώσει μακριά από την Τούμπα.

Την πρώτη ευκαιρία του αγώνα έχασε ο ΠΑΟΚ στο 3΄ με το δυνατό σουτ του Ίλιεφ μέσα από την περιοχή να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ ο Δασκαλάκης. Από κει και πέρα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου παίχτηκε κακό ποδόσφαιρο, με δύο φάσεις να "σημαδεύουν" το ματς.

Η πρώτη έγινε στο 34΄, όταν ο Ογκουνσότο βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, πλάσαρε υποδειγματικά τον Φερνάντεζ, αλλά με υπόδειξη του βοηθού, Καλαϊτζίδη, το τέρμα ακυρώθηκε. Όπως φάνηκε στην τηλεόραση, όμως, ο Νιγηριανός ήταν στην ίδια ευθεία με τον τελευταίο αμυντικό του "δικεφάλου" και συνεπώς το γκολ που πέτυχε έπρεπε να μετρήσει. Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Χριστοδουλόπουλος έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει, καθώς έκανε κακό κοντρόλ και δεν μπόρεσε να βρεθεί σε θέση βολής προ του Δασκαλάκη.

Πάλι ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που απείλησε πρώτος στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 53΄ το δυνατό σουτ του Μπαλάφα έξω από την περιοχή απέκρουσε σε κόρνερ ο Δασκαλάκης. Το σκορ άνοιξε στο 60΄ για τον Εργοτέλη. Ο Τζούνιορ απέφυγε τον Χαραλάμπους και με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή "νίκησε" τον Φερνάντεζ (1-0). Οι Κρητικοί "ανέβηκαν" ψυχολογικά μετά το γκολ που πέτυχαν και κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο. Το ματς κρίθηκε στο 81΄, όταν μετά από σουτ του Γραμμόζη μέσα από την περιοχή η μπάλα βρήκε το πόδι του Γκάβρανσιτς και αιφνιδίασε τον Φερνάντεζ (2-0).

Διαιτητής: Σ. Τριτσώνης (Αθηνών)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ν. Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γιαλούσης, Κένεντι, Κορδονούρης, Χίμπλινγκερ, Δ. Κοιλιάρας (80΄ Τάσιτς), Μελισσάς, Τζούνιορ (87΄ Μάτις), Γραμμόζης, Ογκουνσότο, Βακουφτσής (82΄ Μπουντιμίρ)

ΠΑΟΚ (Φ. Σάντος): Φερνάντεζ, Σνάουτσνερ, Χαραλάμπους (69΄ Κωνσταντινίδης), Κνολ, Γκράβανσιτς, Γεωργιάδης (70΄ Λάκης), Κονσεϊσάο, Μπαλάφας, Βερόν, Χριστοδουλόπουλος, Ιλιεφ (59΄ Σάλμον)