Browse through our Interesting Nodes on Transportation in Greece Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923)
Friday, 19 April 2024

Athens News Agency: News in Greek, 09-03-08

Athens News Agency: News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

• [01] Ισόπαλοι στην "καυτή" Τούμπα

Αν και με δέκα παίκες από το 61', λόγω αποβολής του Μενδρινού (2η κίτρινη), ο Ολυμπιακός απέσπασε «λευκή» ισοπαλία από τον ΠΑΟΚ, μέσα στην «καυτή» Τούμπα, στο ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα. Μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δοκάρι στο 78' με σουτ του Γιάννη Παπαδόπουλου. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Μπιζέρα με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Δεκάδες είναι τα κατεστραμμένα αυτοκίνητα στο περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου της Τούμπας, αποτέλεσμα της έντασης που προκλήθηκε νωρίτερα κατά την άφιξη της αποστολής του Ολυμπιακού για το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ. Μεταξύ αυτών είναι και το αυτοκίνητο που μετέφερε στη Θεσσαλονίκη τον διαιτητή της αναμέτρησης, Τάσο Κάκο, αλλά και μια αστυνομική κλούβα.

Σε 22 προσαγωγές και τρεις συλλήψεις προχώρησε η αστυνομική διεύθυνση Θεσσαλονίκης, για τα επεισόδια που σημειώθηκαν έξω από το γήπεδο της Τούμπας, πριν την έναρξη του αγώνα ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός. Σύμφωνα με αστυνομικές πηγές, τέσσερις οπαδοί του «Δικεφάλου» τραυματίστηκαν κατά τη διάρκεια των συμπλοκών με την αστυνομία, ενώ προκλήθηκαν σημαντικές φθορές σε σταθμευμένα αυτοκίνητα. Μετά τη λήξη του αγώνα και κατά την αποχώρηση των οπαδών των γηπεδούχων, η αστυνομία έκανε και πάλι χρήση δακρυγόνων.

Αυτό που ξέρει να κάνει καλά πριν τα ευρωπαϊκά του παιχνίδια (7 νίκες και μία ισοπαλία) πέτυχε και το Σάββατο ο Παναθηναϊκός. Με τρία γρήγορα γκολ στο β΄ μέρος (48΄ Σαλπιγγίδης, 53΄ Ζιλμπέρτο Σίλβα, 56΄ Χριστοδουλόπουλος), οι "πράσινοι" επικράτησαν της Λάρισας με 3-0 στο ΟΑΚΑ και έδειξαν πανέτοιμοι για το μεγάλο ματς με τη Βιγιαρεάλ. Η Λάρισα ηττήθηκε για πρώτη φορά μετά από 13 αγώνες.

Πραγματικό "πολυβόλο" η ΑΕΚ, διέλυσε στις Σέρρες τον Πανσερραϊκό με 5-1. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το ημίχρονο, χάρη σε τέρματα των Μπλάνκο (6΄, 43΄), Τζιμπούρ (28΄ πέν., 35΄) και Σκόκο (+45΄), ενώ για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Τσεχ με πέναλτι (19΄). Στο 56΄ το σουτ του Σκόκο βρήκε το αριστερό δοκάρι.

Την παραμονή του στη Σούπερ Λίγκα "κλείδωσε" ουσιαστικά σήμερα ο Εργοτέλης, μετά την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί του Θρασύβουλου. Ο Φερνάντες στο 27΄ και ο Ογκουνσότο στο 69΄ και 81΄ ήταν οι σκόρερ της κρητικής ομάδας, ενώ για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Αμπράμοβιτς στο 31΄.

Χάρη σε γκολ του Πόι με πέναλτι στο 15΄ η Ξάνθη επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας, αφού επικράτησε 1-0 του Πανθρακικού στα Πηγάδια.

Οδυνηρή ήττα με 2-0, που κατά πάσα πιθανότητα θα σηματοδοτήσει τον υποβιβασμό του, γνώρισε ο ΟΦΗ μέσα στο Παγκρήτιο από τον Λεβαδειακό. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μέσα σε τρία λεπτά με τους Τριποτσέρη (83΄) και Λεονάρντο (85΄).

Ανετη νίκη με 4-0, που θα τον βοηθήσει να αποφύγει τις περιπέτειες, πέτυχε ο Αστέρας στην Τρίπολη επί του Άρη. Τα γκολ πέτυχαν οι Μπαστία (27΄), Μαρσελάο (55΄), Καούνος (78΄), Καρντόσο (90΄+), ενώ οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 20', λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Σηφάκη.

Ο Ηρακλής νίκησε στο Καυτανζόγλειο 2-1 τον Πανιώνιο με τέρματα των Αγρίτη (10΄) και Επστάιν (85΄). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν προσωρινά με τον Εστογιάνοφ (73΄). Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν στο μεγαλύτερο μέρος του β' ημιχρόνου με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής των Παπαζαχαρία (53΄) και Κοντοέ (60΄), ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με 2η κίτρινη και ο Κονέ.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων της 25ης ημέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα έχουν ως εξής:

Αστέρας Τρίπολης-Άρης 4-0

(27΄ Μπαστία, 55΄ Μαρσελάο, 78΄ Καούνος, 90΄+3 Καρντόσο)

Ηρακλής-Πανιώνιος 2-1

(10΄ Αγρίτης, 85΄ Επστάιν - 73΄ Εστογιάνοφ)

Παναθηναϊκός-Λάρισα 3-0