Browse through our Interesting Nodes on Cyprus Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923)

Antenna: Sports News in Greek (PM), 98-11-26

Antenna Sports News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Last Updated: Thursday, 26-Nov-98 17:52:34

Το μεγάλο βήμα για την πρόκριση του στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λήγκ έκανε χθες το βράδυ στο Ολυμπιακό Στάδιο ο Ολυμπιακός.

Οι "ερυθρόλευκοι" παρουσία 75 χιλιάδων θεατών νίκησαν μετά απο πολύ καλή εμφάνιση και έχοντας πρώτο παίκτη τον τερματοφύλακα Δημήτρη Ελευθερόπουλο, με 2-1 την Πόρτο.

Ο Ολυμπιακός για να προκριθεί, πρέπει να φέρει ισοπαλία στο Ζάγκρεμπ με αντίπαλο την Κροάσια, στην τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης.

Ο Γκόγκιτς στο 17ο λεπτό και ο Τζόρτζεβιτς στο 50ο λεπτό σημειωσαν τα δυο γκολ του Ολυμπιακού, ενω για την Πόρτο ο Ζάχοβιτς στο 76ο λεπτό πέτυχε το μοναδικό τέρμα.

Στο 47 ο Ελευθερόπουλος απέκρουσε πέναλτυ που εκτέλεσε ο Ντρούλοβιτς ενω ο Ελληνας τερματοφύλακας είχε δυο σωτήριες επεμβάσεις στα τελευταία λεπτά της συνάντησης.

Πλήγμα για τον Ολυμπιακό, ήταν ο τραυματισμός του Πέτρου Πασσαλή που έσπασε το πόδι του και μάλλον θα χάσει όλη την υπόλοιπη αγωνιστική χρονια.

Στον αλλο αγώνα του πρώτου ομίλου, η Κροάσια του Ζάγκρεμπ νίκησε στο Αμστερντάμ με 1-0 τον Αγιαξ. Η βαθμολογια του ομίλο Ολυμπιακός 10 - Αγιαξ και Κροάσια 7 - Πόρτο 4.

Στο παγωμένο Κιέβο, ο Παναθηναϊκός στάθηκε άτυχος και γνώρισε την ηττα απο την Δυναμό με 2-1.

Ετσι οι πράσινοι για να προκριθούν στην επόμενη φάση, πρέπει να κερδίσουν την Αρσενάλ και να έρθει ισόπαλο το παιχνίδι Λάνς-Δυναμό Κιέβου, ώστε στη τριπλή ισοβαθμία που θα υπάρξει θα ευννοηθεί ο Παναθηναϊκός.

Η Αθηναϊκή ομάδα προηγήθηκε στο 36ο λεπτό με τον Λαγωνικάκη. Στο 72ο λεπτό ο Ρεμπρόφ ισοφάρισε σε 1- 1 και στο 80ο λεπτό ο Μπασινάς με αυτογκόλ εδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Στον άλλο αγώνα του 5ου ομίλου η Γαλλική Λάνς νίκησε στο Λονδίνο με 1-0 την Αρσενάλ. Στη βαθμολογια Παναθηναϊκός 6, Δυναμό-Λάνς-Αρσενάλ 5 βαθμοί.

Στους άλλους ομίλους του Τσάμπιονς Ληγκ είχαμε

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ Ρόζενμποργκ-Ατλέτικο Μπιλμπάο 2-1 Αναβλήθηκε το παιχνίδι Γαλατα Σαραϊ-Γιουβέντους

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ Ιντερ-Ρεάλ Μαδρίτης 3-1 Σπάρτακ Μόσχας-Στούρμ Γκράτς 0-0

ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ Μπάγερ Μονάχου-Μπρόντμπι 2-0 Μπαρτσελώνα-Μάντσεστερ Γιουναϊτέντ 3-3

ΕΚΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ Ελσίνκι-Αϊντχόβεν 1-3 Μπενφίκα-Καϊζερσλάουτερν 2-1

Η ΠΑΕ ΑΕΚ ανακοίνωσε χθες και επίσημα την πρόσληψη του Ολεγκ Μπλαχίν στην τεχνική ηγεσία της ομάδας.

Ο Ουκρανός τεχνικός υπέγραψε συμβόλαιο συνεργασίας με την Ενωση μέχρι το καλοκαίρι του 2000.

Η εθνική μας ομάδα μπάσκετ γνώρισε την ήττα χθες το βράδυ στο Μάριμπορ απο την Σλοβενία για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 99.

Η ελληνική ομάδα μετά απο απαράδεκτη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο έχασε με 79-66 σημειώνοντας την τριτη ήττα της σε 6 αγώνες.

Στα αλλα παιχνίδια του ομίλου Βουλγαρία-Γερμανία 61-83 και Σλοβακία-Βέλγιο 88-76 Στη βαθμολογια Σλοβενία-Γερμανία 11, Ελλάδα- Βουλγαρία 9, Βέλγιο- Σλοβακία 7 βαθμοί.

Ο επόμενος αγώνας της εθνικής μας, το Σάββατο στη Χαλκίδα με την Σλοβενία.

Ενα μεγάλο παιχνίδι ανέδειξε η κλήρωση του Κυπέλλου Ελλάδος, αφού ο Αρης θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο γήπεδο Χαριλάου στις 17 Δεκεμβρίου.

Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει στο Ολυμπιακό Στάδιο την Ελευσίνα. Στα υπολοιπα παιχνίδια κληρώθηκαν (οι αγώνες είναι νοκ αουτ) ΟΦΗ-Ιωνικός Καβάλα- Πανηλειακός Σκόντα Ξάνθη-Εθνικός Παναιγιάλειος-ΠΑΟΚ Ιάλυσος-Ηρακλής Καλαμάτα-Μαρκό Ποσειδώνας Μηχανιώνας-Παναχαϊκή Αιολικός-Αναγέννηση Καρδίτσας Λάρισα-Αμπελόκηποι Λύκοι-Ρέθυμνο Καρδίτσα-Παναιτωλικός Παναργειακός-Αθηναϊκός. Προκρίθηκαν στους 16 χωρίς αγώνα ο Πανσερραϊκός και η Κοζάνη.