F.A.Q.

Antenna: Sports News in Greek (PM), 98-09-07

Antenna Sports News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Last Updated: Monday, 07-Sep-98 18:21:29

Η εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου δεν μπόρεσε να ξεκινήσει με νίκη τα παιχνίδια για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο μπροστά σε 35 χιλιάδες θεατές αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Σλοβενία.

Η ελληνική ομάδα παρουσιασε κενά στην άμυνα, ήταν μέτρια στο πρώτο μέρος και στην επανάληψη παρά τη σαφή βελτιωση και το γεγονός οτι μέσα σε τρια λεπτά ανέτρεψε το σκόρ, δεν μπόρεσε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Στο 19ο λεπτό ο Ζάχοβιτς ανοιξε το σκόρ για την Σλοβενία. Στο 55ο λεπτό ο Μαχλάς ισοφάρισε με εύστοχο κτύπημα πέναλτυ σε 1-1. Τρια λεπτά αργότερα ο Φρατζέσκος με απευθειας κτύπημα φαουλ πέτυχε το 2-1. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε 17 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Ζάχοβιτς.

Η ελληνική ομάδα είχε στο 66ο λεπτό δοκάρι με τον Μαχλά.

Στους άλλους αγώνες του 2ου ομίλου, η Λεττονια νίκησε στο Οσλο με 3-1 την Νορβηγία και η Γεωργια με 1-0 την Αλβανία.

Επόμενος αντίπαλος της εθνικής μας θα είναι η Αλβανία στις 10 Οκτωβρίου.

Ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα απο το στάδιο ειρήνης και φιλίας και απέκλεισε τον Ολυμπιακό απο το Κύπελλο Ελλάδος στο μπάσκετ.

Ο δικέφαλος του βορρά καλύτερος απο την αρχή του αγώνα πήρε την νίκη- πρόκριση με 61-52.

Το Σάββατο, στην πρώτη αγωνιστική της δεύτερης φάσης, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 77-67 το Μαρούσι, η ΑΕΚ με 85-68 το Περιστέρι και ο Απόλλωνας Πάτρας εκτός έδρας με 63-44 το Παλαιο Φάληρο.

Στις 18.15 το απόγευμα στη Θεσσαλονίκη ο Ηρακλής αντιμετωπίζει την Λάρισα.

Εντυπωσιακή νίκη εκτός έδρας σημειωσε η Καλλιθέα στη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Δεύτερης Εθνικής Κατηγορίας.

Στα Θεσσαλικά ντέρμπυ τα Τρίκαλα νίκησαν την Νίκη Βόλου ενω στο 0-0 έμειναν Λάρισα και Αναγέννηση Καρδίτσας.

Καλαμάτα-Αθηναϊκός		1-0

Σε φιλικούς αγώνες ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 την Μαρκό και η ΑΕΚ με 3-1 τον Απόλλωνα.

Η εθνική μας ομάδα βολλεϋ των ανδρών έχασε στην Τεργέστη με 3-0 σετ απο την Πρωταθλήτρια Κόσμου Ιταλία, για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Τα σετ 15-9. 15-6 και 15-7.

Την πρώτη θέση κατέκτησε η εθνική μας ομάδα πολο των ενόπλων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του ΣΙΣΜ. Στη Ρώμη σ'ενα κατάμεστο κολυμβητήριο, η ελληνική ομάδα νίκησε στο τελικό με 7-5 την Ιταλία.

Η εθνική μας, που στις τάξεις της είχε πολλούς παίκτες που αγωνίζονται στην Α1 Κατηγορία, κέρδισε στον ημιτελικό την Ρουμανία ενω στην πρώτη φάση της διοργάνωσης το Ουζμπεκιστάν, την Ρωσία και την Γερμανία.

Η εθνική μας ομάδα βολλεϋ των εφήβων νίκησε με 3-0 σετ την Πορτογαλία και την Ιταλία με 3-2 σετ και έκανε ενα σημαντικό βήμα για την πρόκριση της στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η Κύπρος σημειωσε την μεγάλη έκπληξη στην πρώτη αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Νίκησε στην έδρα της με 3- 2 την Ισπανία.

Σε αλλα σημαντικά παιχνίδια είχαμε: Σουηδία-Αγγλία 2-1, Ουαλλία-Ιταλία 0-2, Ισλανδία- Γαλλία 1-1, Ουκρανία-Ρωσία 3-2.

Την 6η θέση κατέκτησε η Αναστασία Κελεσίδου στη δισκοβολία με βολή στα 64 μέτρα και 12 εκατοστά στο τελικό του Γκραν Πρι στίβου που έγινε στην Μόσχα.

Τρείς τελικά αθλητές κατάφεραν και σημειωσαν 7η νίκη και μοιράσθηκαν το 1 εκατομμύριο δολλάρια. Η Αμερικανίδα Μάριον Τζόουνς στα 100, ο Αιθιοπας Χαϊλέ Γκεμπρεσιλασιέ στα 3 χιλιάδες μέτρα και ο Μαροκινός Ελ Γκερούζ στα 1500 μέτρα.