Read the UN International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (7 March 1966) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923)
Thursday, 28 March 2024

Antenna: Sports News in Greek (PM), 98-01-12

Antenna Sports News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Last Updated: Monday, 12-Jan-98 14:21:14

Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός νίκησε στο Ναύπλιο μπροστά σε 7 χιλιάδες θεατές την Βέροια με 4-1 ενω ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 στον Πύργο με τον Πανηλειακό.

Στην εκπνοή της συνάντησης, στην Τούμπα μπροστά σε 15 χιλιάδες θεατές ο ΠΑΟΚ νίκησε με 1-0 τον Αθηναϊκό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου του Πρωταθλήματος της Πρώτης Εθνικής Κατηγορίας.

• Παναχαϊκή-Καβάλα 2-0

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση Σκόντα Ξάνθη-ΑΕΚ, που θα γίνει στις 4 και μισή το απόγευμα. Με την ένωση δεν θα αγωνισθεί ο Ντέμης Νικολαϊδης που υποφέρει απο οσφυαγλία.

Στην βαθμολογια ΑΕΚ (με εναν αγώνα λιγότερο) και Ολυμπιακός 43, Παναθηναϊκός 40, ΠΑΟΚ 27, Ιωνικός 33 και Ηρακλής 28.

Η ήττα του Πανελευσινιακού στη Νεα Ιωνία του Βόλου απο την Νίκη και η εκτός έδρας επιτυχια του Αρη επι της Καρδίτσας σημάδεψαν την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Δεύτερης Εθνικής Κατηγορίας.

• Εθνικός Αστέρας-Παναργειακός 3-2

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται στις 3 το μεσημέρι με την συνάντηση Καλαμαριάς- Δόξας Βύρωνα. Στη βαθμολογια Αρης 33, Ελευσίνα 31, Παναιτωλικός 30, Εθνικός Αστέρας 28 και Πανσερραϊκός 27 βαθμοί.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 73-66 την ΑΕΚ στο ντέρμπυ της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Κατηγορίας.

Στη Θεσσαλονίκη, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 82-77 τον Ηρακλή.

Το Σάββατο, στα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε Περιστέρι-Σπόρτιγκ 85-68

• Παναθηναϊκός-Απόλλων Πατρών 94-73
  • Παπάγου-Αρης 94-85
  • Λάρισα-Δάφνη 74-69 και
  • Πανιώνιος-Ηράκλειο 91-68

Στη βαθμολογία Ολυμπιακός 29, Παναθηναϊκός 28, Πανιώνιος-ΑΕΚ και ΠΑ0Κ 25, Ηράκλειο 24.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής και στο ντέρμπυ της Α1 Κατηγορίας του βόλλεϋ. Νίκησε εκτός εδρας με 3-0 σετ τον Παναθηναϊκό.

Ηττα σοκ για την Ορεστιάδα που έχασε στο γήπεδο της με 3-1 σετ απο τον Ηρακλή και για την ΑΕΚ που ηττήθηκε στην Ηλιούπολη με 3-2 σετ απο την Φιλία.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 9ης αγωνιστικής

• Κτησιφών-ΠΑΟΚ 3-1
  • Πανελλήνιος-Κομοτινή 3-2
  • Αρης-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 σετ

Στη βαθμολογια Ολυμπιακός 18, Αρης και Παναθηναϊκός 16.

Η Εθνική μας ομάδα πόλο των γυναικών προκρίθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που γίνεται στο Πέρθ της Αυστραλίας. Η ελληνική ομάδα το Σάββατο νίκησε με 4-3 την Ισπανία και χθές με 10-7 το Καζακστάν.

Σήμερα η εθνική μας ομάδα παίζει με την Ουγγαρία.

Η εθνική ανδρών, έχασε με 7-6 το Σάββατο απο την Ισπανία ενω χθες νίκησε με 11-6 την Νότια Αφρική. Η ελληνική ομάδα κατέκτησε την 2η θέση στον ομιλο της, μετά την Ισπανία, και αύριο αντιμετωπίζει στην δεύτερη φάση τις Ηνωμένες Πολιτείες.

Αντίπαλοι της εθνικής μας στην δεύτερη φάση είναι επισης η Σλοβακία και η Αυστραλία.

Στη Λωζάνη μεταβαίνει σήμερα ο Αναπληρωτής Υπουργός Εξωτερικών Γιώργος Παπανδρέου για να παρουσιάσει στον Πρόεδρο της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής Αντόνιο Σάμαρανκ, το σχέδιο της Ελλάδας για εφαρμογή εκεχειρίας κατά την διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004.

Την ερχόμενη Τετάρτη θα γίνει η πρώτη συνεδριαση υπο τον Πρωθυπουργό Κώστα Σημίτη της διυπουργικής επιτροπής που θα έχει την ευθύνη για τον συντονισμό της προετοιμασίας των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004.