Browse through our Interesting Nodes on Health & Medicine in Greece Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923)
Thursday, 25 April 2024

Antenna: Sports News in Greek (PM), 97-12-22

Antenna Sports News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Last Updated: Monday, 22-Dec-97 12:26:40

Ο Παναθηναϊκός στο σπουδαιότερο αγώνα της 15ης αγωνιστικής νίκησε στο ουδέτερο γήπεδο των Τρικάλων με 5-1 τον Ιωνικό.

Ανετη νίκη σημειωσε, το Σάββατο, στη Ριζούπολη ο Ολυμπιακός με 5-0 επι του Απόλλωνα ενω στη Τούμπα ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 της Βεροιας. Αναλυτικα τα αποτελέσματα στην Πρώτη Εθνική Κατηγορία

• Πανηλειακός-Ηρακλής 1-1

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται στις τρείς το μεσημέρι με την αναμέτρηση Καλαμάτας-ΑΕΚ.

Στη βαθμολογία ΑΕΚ (με εναν αγώνα λιγότερο) και Ολυμπιακός 37, Παναθηναϊκός 36, ΠΑΟΚ 31, Ιωνικός 30, ΟΦΗ και Ηρακλής 24 βαθμοί.

Στο ντέρμπυ της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Δεύτερης Εθνικής Κατηγορίας ο Αρης νίκησε εκτός έδρας με 1-0 την πρωτοππόρο Ελευσίνα.

• Πανσερραϊκός-Δόξα Δράμας 2-1

Εδεσσαϊκός-Λάρισα, διεκόπη στο 70ο λεπτό και ενω το αποτελέσμα ήταν 1-1, λόγω ομίχλης.

Στις 8 το βράδυ στην Θεσσαλονίκη η Καλαμαρια υποδέχεται τα Τρίκαλα.

Στη βαθμολογια 28, Αρης 27, Παναιτωλικός 26, Εθνικός Αστέρας και Τρίκαλα 22 βαθμοί.

Δύσκολα η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας με 72-62 τον Πανιώνιο για την 12η αγωνιστική της Α1 Κατηγορίας στο μπάσκετ.

Το Σάββατο, η Δάφνη κέρδισε τον Αρη, ο Ηρακλής εκτός έδρας επικράτησε του Παπάγου, ενω ανετες σημειωσαν Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ και Απόλλων Πάτρας.

Αύριο παίζουν Ολυμπιακός-Σπόρτιγκ.

Στη βαθμολογια Παναθηναϊκός 22, Ολυμπιακός (με εναν αγώνα λιγότερο) και ΠΑΟΚ 21, ΑΕΚ 20.

Η εθνική μας ομάδα βόλλεϋ των ανδρών προκρίθηκε για τρίτη φορά στην ιστορια της στα τελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Η ελληνική ομάδα στο προκριματικό ομιλο που γίνεται στο κλειστό γυμναστήριο της Λαμίας, νίκησε με 3-0 σετ την Σουηδία, ενω χθες-στο καθοριστικό αγώνα- επικράτησε με 3-1 σετ την Γαλλίας.

Ο σημερινός τελευταίος αγώνας της εθνικής μας ( στις πέντε το απογευμα) με αντίπαλο την Γιουγκοσλαβία είναι τυπικής διαδικασίας αφού η ελληνική ομάδα πήρε το εισητήριο για τα τελικά που θα γίνουν τον Νοέμβριο του 98 στην Ιαπωνία.

Στα σπουδαιότερα παιχνίδια του Ιταλικού Πρωταθλήματος (13η αγωνιστική) σημειώθηκαν τα αποτελέσματα

Ουντινέζε-Ιντερ 1-0, Γιουβέντους-Εμπολι 5-2, Πάρμα- Λέτσε 2-1.

Στη βαθμολογια Ιντερ 30, Γιουβέντους 29, Ουντινέζε 26, και Πάρμα 25.

Στην Αγγλία η Μάντσεστερ Γιουναϊτέντ νίκησε εκτός έδρας με 1-0 την Νιούκαστλ και προηγείται στη βαθμολογια. Σ'αλλα παιχνίδια Μπλάκμπερν-Γουέστ Χάμ 3-0, Σέφιλντ Γουένσντεϊ-Τσέλσι 1-4, Λίβερπουλ- Κόβεντρυ 1-0.

Στη βαθμολογια Μάντσεστερ Γιουναϊτέντ 43, Μπλάκμπερν 39, Τσέλσι 38.

Τέλος, η Βραζιλία κατέκτησε το Κύπελλο Συνομοσπονδιων που έγινε στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας. Στο τελικό συνέτριψε 6-0 την Αυστραλία. Απο τρια γκολ σημειωσαν οι Ρονάλντο και Ρομάριο.