Browse through our Interesting Nodes on Religion in Greece Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923)

Antenna: Sports News in Greek (PM), 97-11-05

Antenna Sports News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Last Updated: Wednesday, 05-Nov-97 12:00:42

Οι Ελληνικές ομάδες μπορεί να μην κατάφεραν να προκριθούν απόψε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ ωστόσο ΠΑΟΚ και ΟΦΗ πραγματοποιήσαν εξαιρετικές εμφανίσεις με αντιπαλους την Ατλέτικο Μαδρίτης και την Γαλλική Οσέρ αντίστοιχα.

Στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 4-4 ενω ο ΟΦΗ νίκησε με 3-2.

Και οι δυο ελληνικές ομάδες αποκλείστηκαν αφου στο πρωτο παιχνίδι στην Μαδρίτη η Ατλέτικο είχε κερδίσει με 5-2 τον ΠΑΟΚ και η Οσέρ στην Γαλλία με 3-1 τον ΟΦΗ.

Μπροστά σε 35 χιλιάδες θεατές στην Θεσσαλονίκη η Ατλέτικο προηγείθηκε στο 2ο λεπτό με τον Λαρτίν.

Ισοφάρισε στο 17 ο Φρατζέσκος και στη συνέχεια ο Μπογκντάνοβιτς έκανε το 1- 2. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 51ο λεπτο ο Σάντι πέτυχε το 1-3 και 4 λεπτά αργότερα ο Ολιβάρες έκανε το 2-3. Ο Ζαγοράκης με πέναλτυ ισοφάρισε σε 3-3 στο 75ο λεπτο και στο 82 ο Ζουμπούλης έκανε το 4-3. Το τελικό 4-4 διαμόρφωσε στην εκπνοή του αγώνα ο Κίκο.

Στο Ηράκλειο, ο Γκιβάρς ανοιξε το σκόρ στο 38 για την Οσέρ. Στο 58ο λεπτό ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε σε 1-1 ενω στο 61ο λεπτό ο Ντενιό πέτυχε το 1-2.

Στο 75 ο Παπαδόπουλος πέτυχε το 2-2 και στις καθυστερήσεις ο Αναστασίου έκανε το τελικό 3-2 για τον ΟΦΗ.

Την Ρεάλ Μαδρίτης αντιμετωπίζει ο Ολυμπιακός στις 10 παρά τέταρτο απόψε στο Ολυμπιακό Στάδιο για την 4η αγωνιστική του Τσάμπιονς Ληγκ. Στόχος του Ολυμπιακού είναι η νίκη με την προϋπόθεση βέβαια να μην γίνουν τα λάθη του προηγούμενου αγώνα με την Ρεάλ. Αυτό δήλωσε χθες ο τεχνικός των ερυθρολευκων Ντούσαν Μπάγιεβιτς για τον αποψινό αγώνα με την Ρεάλ.

Χωρίς τον Ιταλό αμυντικό Κριστιάν Πανούτσι θα αγωνισθεί απόψε η Ρεάλ κατά του Ολυμπιακού. Ο Πανούτσι αισθάνθηκε ενοχλήσεις απο παλαιότερο τραυματισμό του και εγκατέλειψε την χθεσινοβραδυνή τελευταία προπόνηση της ομάδας του.

Απο την μεριά τους οι ποδοσφαιριστές της Ισπανικής ομάδας δηλώνουν οτι ήρθαν στην Αθήνα για να συνεχίσουν την νικηφόρα πορεία τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Παναθηναϊκός και Απόλλωνας Πατρών νίκησαν άνετα χθες το βράδυ για την 6η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 87-60 την Σλοβακοφάρμα απο την Σλοβακία και ο Απόλλωνας Πάτρας με 99-69 την Πράγα.

Στο Κύπελλο Κόρατς, που συνεχίζεται με την 4η αγωνιστική. Το Περιστέρι παίζει στο Ισραήλ με την Ερτζελία ενω ο Σπόρτιγκ αντιμετωπίζει στην Τουρκία την Τούμποργκ. Ο Παπάγου υποδέχεται στην έδρα του την Ισραηλινή Χάποελ Γκαλίλ Ελιόν ενω ο Αρης στο Αλεξάνδρειο θα παίξει με την Σλοβενική Μάριμπορ.

Στις 13 Νοεμβρίου στο Ηράκλειο θα πραγματοποιηθεί ο πρώτος αγώνας μπαράζ ανάμεσα στις εθνικές ομάδες ποδοσφαίρου των ελπίδων της Ελλάδας και της Αγγλίας.

Η εθνική μας ομάδα των Νεων αντιμετωπίζει στις 3 το μεσημέρι στα Γιάννενα την Ρουμανία, για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Αποκλείστηκε η Λίβερπουλ απο την επόμενη φάση του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Η Αγγλική ομάδα νίκησε στον δεύτερο αγώνα στην έδρα της με 2-0 την Γαλλική Στρασμπούρ αλλα αποκλείστηκε αφου οι φιλοξενούμενοι είχαν κερδίσει με 3-0 στο πρώτο αγώνα.

Οι ομάδες που προκρίθηκαν στην επόμενη φάση μετά τους χθεσινοβραδυνούς επαναληπτικούς αγώνες του δεύτερου γύρου είναι

Καρλσρούη, Μπράγκα (Πορτογαλίας), Ααρχους, Κροάσια Ζάγκρεμπ, Στεάουα Βουκουρεστίου, Ραπίντ Βιέννης, Αστον Βίλλα, Λάτσιο, Αγιαξ, Σπαρτάκ Μόσχας, Οσέρ, Ατλέτικο Μαδρίτης, και Στρασμπούρ.

Σήμερα παίζουν Αντερλέχτ-Σάλκε ενω τους 16 θα συμπληρώσει ο νικητής του αγώνα Μπόχουμ-Μπρύζ που θα γίνει αύριο.