Browse through our Interesting Nodes of International Affairs & Organizations Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923)

Antenna: Sports News in Greek (AM), 97-10-01

Antenna Sports News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Τετάρτη 01-10-97

ΠΑΟΚ και ΟΦΗ προκρίθηκαν χθες το βράδυ στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

Ο ΠΑΟΚ στο Λονδίνο αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Αρσεναλ και προκρίθηκε στους 32. Στο πρώτο παιχνίδι στην Θεσσαλονίκη ο δικέφαλος του βορρά είχε κερδίσει με 1-0.

Η Αρσεναλ προηγήθηκε στο 22ο λεπτό με τον Μπέργκαμπ. Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Ζήσης Βρύζας σημειωσε το γκόλ που έδωσε την ιστορική πρόκριση στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

''Πήραμε ένα μεγάλο αποτέλεσμα απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα'' δήλωσε ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Αγγελος Αναστασιάδης μετά το τέλος του αγώνα και συμπλήρωσε ''πρώτη φορά στην ιστορία του ΠΑΟΚ και σε ελληνικό επίπεδο αποκλείουμε μια τόσο μεγάλη ομάδα''.

Ο τεχνικός της Αρσεναλ Αρσεν Βενγκέρ χαρακτήρισε δίκαιη την πρόκριση του ΠΑΟΚ και ανέφερε ''Η πρόκριση παίζεται σε 180 λεπτά παιχνιδιού και όχι σε εναν αγώνα''.

Αμέσως μετά την λήξη του αγώνα, χιλιάδες φίλαθλοι του ΠΑΟΚ πανηγυρισαν την πρόκριση της ομάδας τους, στους κεντρικούς δρόμους της Θεσσαλονίκης και στον Λευκό Πύργο.

Στην Βουδαπέστη, ο ΟΦΗ έχασε με 2-1 απο την Φερεντσβάρος αλλα προκρίθηκε με το 3-0 που είχε κερδίσει στο πρώτο παιχνίδι στο Ηράκλειο.

Στο 14ο λεπτό ο Νίκος Νιόπλιας έκανε το 0-1 για την Κρητική ομάδα. Στο 70ο λεπτό ο Νιντσένκο έκανε το 1-1 και στο 85ο λεπτό με πέναλτυ ο Χόρβατ το τελικό 2-1.

Τον δέυτερο αγώνα για το Τσάμπιονς Λίγκ δίνει απόψε στις δέκα παρά τέταρτο ο Ολυμπιακός στο Τροντχάιμ της Νορβηγίας με αντίπαλο την Ρόζεμποργκ.

Στον αλλο αγώνα του τέταρτου ομίλου η Πόρτο υποδέχεται την Ρεάλ Μαδρίτης.

Μονακό                   -Λεβερκούζεν

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια σημειωσε ο Παναθηναϊκός στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Μπάσκετ.

Επικράτησε με 97-57 της Ρωσικής Σαρατόφ στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

Για την ίδια διοργάνωση στην Πάτρα, ο Απόλλωνας νίκησε με 90-68 την Κροατική Ζρίνιεβατς.

Στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος η ΑΕΚ αντιμετωπίζει στην Μπολώνια την Ιταλική Τίμσιστεμ.

Ο αγώνας θα ξεκινήσει στίς εννέα παρά τέταρτο και θα μεταδοθεί ζωντανά απο την τηλεόραση του ΑΝΤΕΝΝΑ.

Για την ίδια διοργάνωση ο ΠΑΟΚ υποδέχεται στο Αλεξάνδρειο την ισπανική Εστουντιάντες.

Στο κύπελλο Κόρατς ο ΑΡΗΣ ταξιδεύει στη Σλοβενία οπου θα αντιμετωπίσει την Μάριμπορ ενω το Περιστέρι φιλοξενεί την Ερτζελία απο το Ισραήλ και ο Σπόρτιγκ στα Πατήσια υποδέχεται την Τουρκική Τούμποργκ.

Χθές το βράδυ για την Ευρωλίγκα είχαμε

1ος ομιλος

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μακάμπι Τελ Αβιβ 71-63 και στον 3ο όμιλο Παρτιζάν Βελιγραδίου- Χάποελ Ιερουσαλήμ 79-59.