F.A.Q.

Antenna: Sports News in Greek (AM), 97-08-11

Antenna Sports News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Δευτέρα 11-08-97

- Την 19η θέση της βαθμολογίας ανάμεσα σε 202 χώρες κατέλαβε η Ελλάδα στο 6ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου που ολοκληρώθηκε χθές το βράδυ στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας.

Την πρώτη θέση πήραν οι Ηνωμένες Πολιτείες, την δεύτερη η Γερμανία και την τρίτη η Ρωσία.

Οι διακρίσεις της χώρας μας

Αργυρό μετάλλιο απο την Νίκη Ξάνθου στο τελικό του μήκους

Χάλκινο μετάλλιο απο τον Κώστα Γκατσιούδη στον τελικό του ακοντισμού

Τέταρτη θέση απο την Ολγα Βασδέκη στον τελικό του τριπλούν

Πέμπτη θέση απο τον Γιώργο Παναγιωτόπουλο στον τελικό των 200 μέτρων

Εκτη θέση απο τον Λάμπρο Παπακώστα στον τελικό του ύψους.

Εβδομη θέση απο την Στέλλα Τσικούνα στον τελικό της δισκοβολίας

Εβδομη θέση απο τον Χρήστο Μελέτογλου στον τελικό του τριπλούν _

Στον πίνακα των μεταλλίων η Ελλάδα κατέλαβε την 29η θέση_

Την πρώτη θέση πήραν οι Ηνωμένες Πολιτείες με 18 μετάλλια, την δεύτερη η Γερμανία με 10 και την τρίτη η Κούβα με 6.

Αλλα δύο κρούσματα ντόπινγκ είχαμε χθές και έτσι συνολικά μέχρι στιγμής συνολικά πέντε αθλητές και αθλήτριες έχουν βρεθεί ντοπαρισμένοι.

Πιο συγκεκριμένα ανακοινώθηκε ότι δύο Ρωσίδες αθλήτριες είχαν κάνει χρήση της ουσίας ΣΤΑΝΑΣΟΛΟΛ που ανήκει στην κατηγορία των στεροειδών αναβολικών και σύμφωνα με το νέο νόμο της ΙΑΑΦ ακυρώνονται οι επιδόσεις τους στο Αθήνα 97 ενώ τιμωρούνται με δύο χρόνια αποκλεισμό απο κάθε διοργάνωση.

Πρόκειται για την Ολυμπιάδα Ιβάνοβα που κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα 10 χιλιάδες μέτρα βάδην και την Λιούμποφ Τσιόμα η οποία είχε αποκλειστεί απο τον ημιτελικό των 800 μέτρων.

Να θυμίσουμε ότι τις προηγούμενες ημέρες ντοπαρισμένοι είχαν βρεθεί ο Ουκρανός Μπάγκατς που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σφαιροβολία, ο Γάλλος Μαράν που είχς πάρει μέρος στα 400 μέτρα μετεμποδίων και η Ζελίσκαγια απο το Καζακστάν που συμμετείχε στα προκριματικά του τριπλούν.

Τα αποτελέσματα στους χθεσινοβραδινούς τελικούς της τελευταίας ημέρας του έκτου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Στίβου.

Στο Επι Κοντώ το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ουκρανός Σεργκέι Μπούμκα με άλμα στα έξι μέτρα και ένα εκατοστό που είναι νέο ρεκόρ αγώνων.

Να σημειωθεί ότι ο Μπούμκα πήρε το έκτο χρυσό μετάλλιο στα ισάριθμα Παγκόσμια Πρωταθλήματα που έχουν γίνει.

Στη Σκυταλοδρομία 4 επί 400 ανδρών, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών με 2.56.47 που είναι η καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο.

Στη σκυταλοδρομία 4 επί 400 Γυναικών το χρυσό μετάλλιο πήρε η Γερμανία με 3.20.92 που είναι η καλύτερη φετινη επίδοση στον κόσμο.

Στη σκυταλοδρομία 4 επί 100 Ανδρών το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Καναδάς με 37.86 που είναι η καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο.

Στα 100 μέτρα μετεμποδίων γυναικών το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Σουηδέζα Ενγκούιστ με 12.50

Στο ύψος γυναικών η Χόγκλναντ απο τη Νορβηγία με άλμα στο 1 μέτρο και 99 εκατοστά.

Στη δισκοβολία ανδρών ο Γερμανός Ρίντελ με βολή στα 68 μέτρα και 54 εκατοστά.

Τέλος στα 5 χιλιάδες μέτρα ανδρών το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Κενυάτης Κόμεν με 13.07.38