F.A.Q.

Antenna: Sports News in Greek (AM), 97-08-07

Antenna Sports News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

Πέμπτη 07-08-97

- Την έκτη θέση κατέλαβε τελικά ο Λάμπρος Παπακώστας στον τελικό του ύψους με άλμα στα 2 μέτρα και 32 εκατοστά.

Ο Ελληνας αθλητής στάθηκε άτυχος καθώς στις δύο αποτυχημένες προσπάθειες του στα 2.35 και την μία στα 2.37, έριξε τον πύχη για ελάχιστα εκατοστά.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Κουναβός Χαβιέ Σοτομαγιόρ με 2.37.

Κατά τα άλλα ο Γιώργος Παναγιωτόπουλος και η Κατερίνα Κόφφα πήραν το εισητήριο για τα ημιτελικά των 200 μέτρων που θα διεξαχθούν το απόγευμα.

Στα 800 μέτρα ο Παναγιώτης Στρουμπάκος παρά την καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε δεν προκρίθηκε στον τελικό.

Στο τριπλούν ο Χρήστος Μελέτογλου πήρε την πρόκριση για τον τελικό της Παρασκευής με άλμα στα 17 μέτρα και 4 εκατοστά, επίδοση που αποτελεί ισοφάριση του πανελληνίου ρεκόρ που κατέχει ο Δημήτρης Μίχας απο τους Βαλκανικούς Αγώνες του 1981.

Στο δέκαθλο ανδρών ο Πρόδρομος Κορκίζογλου κατέλαβε την 16η θέση με 7 χιλιάδες 867 βαθμούς.

Στους υπόλοιπους χθεσινοβραδινούς τελικούς που δεν είχαμε ελληνική παρουσία, στα 10 χιλιάδες μέτρα το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Αιθίοπας Γκεμπρεσελασιέ, στα 1500 μέτρα ο Ελ Γκερούζ απο το Μαρόκο και στα 3 χιλιάδες μέτρα Στίπλ ο Κενυάτης Κιπ-κέτερ.

Εννέα ελληνικές συμμετοχές έχουμε στην σημερινή έκτη ημέρα του Αθήνα'97.

Ξεχωρίζουν η παρουσία της Κατερίνας Κόφφα και του Γιώργου Παναγιωτόπουλου στα ημιτελικά των 200 μέτρων, η εμφάνιση της Στέλλας Τσικούνα στον τελικό της δισκοβολίας ενώ το πρωί αγωνίζονται στα προκριματικά του μήκους η Νίκη Ξάνθου και η Βούλα Πατουλίδου.