Read The Treatment of the Armenians in the Ottoman Empire (Part 1) (by Viscount Bryce) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923) Read the Convention Relating to the Regime of the Straits (24 July 1923)

Antenna: Sports News in Greek (AM), 97-02-16

Antenna Sports News in Elot928 Greek Directory - Previous Article - Next Article

ANT1 Radio

Κυριακή 16-02-97

Ο πρώτος μεγάλος ημιτελικός του κυπέλλου Ελλάδος ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό συγκέντρωσε το ενδιαφέρον των ποδοσφαιρόφιλων.

Η ΑΕΚ νίκησε με 2-1 τον Ολυμπιακό στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδος στο ποδόσφαιρο.

Για την ίδια διοργάνωση, ο Παναθηναϊκός στο Ολυμπιακό Στάδιο κέρδισε με 3-0 την Παναχαϊκή.

Απόλλων νίκησε στη Ριζούπολη, με 3-2 τη Βέροια στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της πρώτης εθνικής στο ποδόσφαιρο. Για τη δεύτερη εθνική κατηγορία, η Καλαμαριά νίκησε με 1-0 τα Τρίκαλα.

Στο Πρωτάθλημα που άρχισε χθές

- Επιθετικά ξεκίνησε το παιγνίδι ο Αρης, αφού η 17η θέση στο βαθμολογικό πίνακα δεν αφήνει περιθώρια στην ομάδα της Θεσσαλονίκης για απώλειες. Λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με μια πολύ ωραία κεφαλιά του αρχηγού Βασίλη Δημητριάδη.

Η ισοφάριση για τον Πανηλειακό ήρθε 11 λεπτά αργότερα με πλασέ του Πρεντραγκ Μπάρνιακ.

Οι γηπεδούχοι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, είχαν μία καλή ευκαιρία να προηγηθούν με τον Καριοφύλλη, το πλασέ του όμως εξουδετέρωσε ο Καρκαμάνης.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Χουαν Ρότσα επιδίωξαν το γκολ που θα τους έδινε τους 3 βαθμούς, αλλά δεν τα κατάφεραν, καθώς απέναντί τους βρήκαν ένα πολύ καλό Κυριάκο Τοχούρογλου.

Ο τερματοφύλακας του Πανηλειακού αντέδρασε σωστά σε δύο περιπτώσεις, στο 54 σε κεφαλιά του Μητσόπουλου και στο 75 σε αντίστοιχη του Ζαχόπουλου και έτσι το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Στο σημερινό πρόγραμμα, η ΑΕΚ δοκιμάζεται στο Καυτατζόγλειο με αντίπαλο τον Ηρακλή.

Ο Πέτρος Ραβούσης δεν μπορεί να υπολογίζει στους τιμωρημένους Βλάχο και Μπατίστα, καθώς και στους τραυματίες Μαλαδένη, Μαχαιρίδη και Ντόμπος.

Δύσκολη αποστολή έχει ο Ολυμπιακός τη Δευτέρα στη Καλαμάτα, ενώ ο Παναθηναϊκός, θα αντιμετωπίσει για δεύτερη φορά μέσα σε 4 ημέρες την Παναχαϊκή.

Στα υπόλοιπα παιγνίδια οι γηπεδούχοι δείχνουν να έχουν τον πρώτο λόγο, με μόνη εξαίρεση τη συνάντηση της Καστοριάς.

Στο μπάσκετ σήμερα διεξάγεται το μεγάλο ντέρμπυ ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό. Αγωνιστικά προβλήματα δεν υπάρχουν σε καμμία από τις 2 ομάδες και το κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων θα είναι γεμάτο.

Πάντως οι πρωταθλητές Ευρώπης θέλουν να πάρουν μία άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου με 17 πόντους διαφορά και στην προσπάθεια αυτή θα πρέπει να υπερνικήσουν και την κούραση από τα συνεχόμενα παιγνίδια σε πρωτάθλημα και Ευρώπη.

Κατά τα άλλα η 20η αγωνιστική της Α1 είχε όλο ντέρμπυ.

Ο Πανιώνιος έχοντας στο πάγκο του για ακόμη ένα παιγνίδι τον Γιάννη Γιαννόπουλο, επικράτησε του Περιστερίου στην παράταση, αποδεικνύοντας με τον καλύτερο τρόπο την αγωνιστική του άνοδο.

Στην παράταση κρίθηκε και ο αγώνας της Λάρισας, με τον Ηρακλή να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα και συνάμα να παίρνει μιά μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Η νίκη του γηραιού, ήταν αυτή που δεν άφησε τους ανθρώπους του Πειραϊκού να χαρούν όσο θα ήθελαν τη μεγάλη επιτυχία της ομάδος τους επί του ΠΑΟΚ.

Η ήττα του δικεφάλου, ήταν η πρώτη για τον Σκοτ Σκάιλς ως προπονητή.

Ο Κρις Παπασαράντου ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής στο γήπεδο των Πατησίων.

Με δικό του σουτ, 2 πόντων, το οποίο όμως οι διαιτητές χρέωσαν για 3, ο Σπόρτιγκ νίκησε τον Παπάγο με 72-71.

Μετά από 2 άτυχα αποτελέσματα, ο Αρης έκαμψε την αντίσταση του Απόλλωνα Πατρών, προσθέτωντας 2 ακόμη βαθμούς στη φετινή του συγκομιδή.